Trwa ładowanie...
d1tv22z

KNF ocenia koszt przewalutowania kredytów hipotecznych w CHF na PLN na 25 mld zł

Warszawa, 03.02.2015 (ISBnews) - Komisja Nadzoru Finansowego szacuje, że koszt przewalutowania kredytów hipotecznych w CHF na kredyty w PLN zgodnie z propozycją KNF wynosiłby ok. 25 mld zł , poinformował przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Share
d1tv22z

"Jeśli chodzi o koszt dla banków, to nawet, jeśli założymy, że mówimy o kwocie 25 mld zł, to ten koszt rozkłada się na 20 lub 25 lat, to oznacza to maksymalnie 7% wyniku finansowego banków, które pokazują w ostatnich latach. To jest około 1,2 mld zł dla całego sektora rocznie" - powiedział Jakubiak podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych.

Podkreślił, że na dziś sytuacja jest stabilna, ale jako nadzorca nie może przechodzić do porządku dziennego, kiedy w sektorze znacząco rośnie udział kredytów z LtV powyżej 100%, czy nawet 120%.

"To zaczyna generować ryzyko o charakterze systemowym. Mamy do czynienia ze skokowym wzrostem zobowiązań niezależnym od kredytobiorców, a ze strony banków mamy do czynienia ze skokowym wzrostem kapitałów, co przekłada się na spadek wskaźników adekwatności kapitałowej. Potrzebna jest refleksja na temat - jak podejść do niekontrolowanego wzrostu aktywów w dłuższym czasie" - powiedział Jakubiak.

d1tv22z

Przewodniczący poinformował, że obecnie liczba kredytów hipotecznych z LtV do 80% to 359 tys., przy czym coraz więcej jest kredytów z LtV powyżej 100%, a szczególnie niepokojący jest wzrost kredytów z LtV powyżej 120%. Podkreślił, że jest to proces trwały.

KNF proponuje przewalutowanie kredytu w CHF na złote po kursie CHF z dnia zaciągnięcia kredytu, ale przy założeniu, że kredytobiorca pokryje różnicę pomiędzy faktycznym kosztem spłaty, który poniósł, a tym, jaki poniósłby, gdyby był to kredyt w złotych.

Jakubiak poinformował, że jest to propozycja, która ma charakter całościowy i może stanowić podstawę z sektorem bankowym do rozwiązania problemu. Inaczej, w jego ocenie, przy każdej deprecjacji waluty te problemy będą wracały.

(ISBnews)

d1tv22z

Podziel się opinią

Share
d1tv22z
d1tv22z