Trwa ładowanie...
11-12-2014 07:21

KNF: Zawieszamy działalność SKOK Wołomin

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła dziś działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo - Kredytowej w Wołominie, bo utraciła ona płynność finansową.

KNF: Zawieszamy działalność SKOK WołominŹródło: Rzeczpospolita, fot: Rzeczpospolita
d1jur8y
d1jur8y

Taka informacja pojawiła się rano na stronie KNF. - Decyzję podjęto w związku z utratą możliwości regulowania przez SKOK Wołomin swoich zobowiązań w zakresie wypłaty środków wobec deponentów, członków kasy - tłumaczy w komunikacie KNF. Dodaje, że stan ten został potwierdzony został wnioskiem zarządcy komisarycznego, który złożył do Komisji.

Jak zauważa KNF SKOK Wołomin według stanu na dzień środę utracił płynność finansową, po wcześniejszym wykorzystaniu własnych środków płynnych, w tym wszystkich złożonych w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo - Kredytowej w wysokości 300,9 mln zł.

- Po aresztowaniach członków władz SKOK Wołomin, zarządca komisaryczny ustanowiony przez KNF ujawnił rzeczywistą jakość portfela kredytowego kasy i według stanu na koniec października pożyczki przeterminowane brutto stanowiły niemal 80 proc. portfela kredytowego SKOK Wołomin - tłumaczy KNF.

Komisja w swoim oświadczeniu podkreśla, że Zgodnie z art. 42 ustawy o SKOK , celem działalności Kasy Krajowej jest zapewnienie stabilności finansowej kas, a w szczególności udzielanie kasom wsparcia finansowego, w przypadku zagrożenia płynności. - Kasa Krajowa może udzielić SKOK kredytu w złotych w celu uzupełnienia jego zasobów pieniężnych - tłumaczy KNF. Zauważa, że do czasu zawieszenia działalności SKOK Wołomin, Kasa Krajowa odmawiała zarządcy komisarycznego, udzielenia jakiegokolwiek wsparcia finansowego, w tym kredytu płynnościowego.

d1jur8y

Dlatego w obecnej sytuacji KNF oczekuje do piątku jednoznacznego stanowiska Kasy Krajowej w sprawie ewentualnego wsparcia płynnościowego SKOK Wołomin. Jutro KNF zbierze się na kolejne posiedzenie w tej sprawie. Mają na nim być przedstawiciel Kasy Krajowej.

-W przypadku braku wsparcia płynnościowego z jej strony dla SKOK Wołomin będziemy musieli wystąpić wciągu pięciu dni roboczych z wnioskiem do sądu o ogłoszenie upadłości - zapowiada KNF. Gdyby do tego doszło będzie to formalna przesłanka do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

KNF przypomina, że zgodnie z przepisami gwarantowane środki są wypłacane przez BFG w terminie 20 dni roboczych liczonych od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości kasy. BFG gwarantuje w całości depozyty do równowartości w złotych 100 tys. euro. niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danej kasie, a w przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych.

d1jur8y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jur8y