Kobieta ze Statuy Wolności ma czarny kolor skóry. Rasowe zmiany na amerykańskich pieniądzach
Mennica Stanów Zjednoczonych ujawniła plany uczczenia 225. rocznicy wybicia pierwszej monety w USA. „Pani Wolność” (Lady Liberty), czyli kobieta ze Statuy Wolności po raz pierwszy w historii nie będzie miała na monecie białego koloru skóry. Na awersie 100-dolarówki znajdzie się afro-Amerykanka, a w kolejnych seriach wypuszczane będą wersje z kobietami innych ras.
Mennica Stanów Zjednoczonych ujawniła plany uczczenia 225. rocznicy wybicia pierwszej monety w USA. "Pani Wolność" (Lady Liberty), czyli kobieta ze Statuy Wolności, po raz pierwszy w historii nie będzie miała na monecie białego koloru skóry. Na awersie 100-dolarówki znajdzie się Afroamerykanka, a w kolejnych seriach wypuszczane będą wersje z kobietami innych ras.
Koloru skóry oczywiście na monecie widać nie będzie. Pokryta ma być bowiem 24-karatowym złotem próby 0,999. "Pani Wolność" wyryta na awersie okolicznościowych monet będzie więc tak naprawdę złota, a nie "czarna". Różnice rasowe rozpoznać będzie można tylko po charakterystycznych cechach urody.
To pierwszy raz w historii, kiedy postanowiono zadbać o reprezentację rasową na monetach USA. Wcześniej pani ze Statuy Wolności była taka, jak w oryginale, czyli najprawdopodobniej biała... choć gdy się uważniej przyjrzeć, trudno to stwierdzić ze stuprocentową pewnością.
W planach celebracji 225. rocznicy wybicia pierwszej monety jest emisja kolejnych wersji z Lady Liberty o urodzie azjatyckiej, hiszpańskiej oraz indiańskiej. Ma to oddać „kulturalną i etniczną różnorodność w USA” - podaje amerykańska mennica. Kolejne monety wypuszczane będą co dwa lata.
Na awersie pierwszej monety z "rasowej serii", oprócz portretu czarnoskórej kobiety w koronie z gwiazd, znajdzie się inskrypcja z datą 1792. To rok, w którym zaczęła działalność amerykańska mennica. Do tego na monecie będzie data 2017 i napis „In God We Trust” ("Bogu ufamy").
Na rewersie będzie orzeł w locie, którego "oczy cechuje determinacja i poszukiwanie nowych możliwości". Znajdą się tam też napisy "United States of America", "E Pluribus Unum" (łac. z wielości jedno), "1OZ. .9999 Fine Gold" (jedna uncja złota o próbie 0,999) i "100 dollars”, czyli formalny nominał monety.
W ubiegłym roku Departament Skarbu USA po części już zadbał o zwiększenie rasowej różnorodności na środkach płatniczych. Prezydenta Andrew Jacksona na 20-dolarowym banknocie zastąpiła czarnoskóra abolicjonistka Harriet Tubman.
To swoiste podsumowanie faktu, że prezydentem USA osiem lat temu został czarnoskóry Barack Obama.