Kolebka cywilizacji... biznesowej

Bez wątpliwości Egipt jest obecnie jednym z liderów, jeśli chodzi o przyciąganie bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI). Obok Turcji i Izraela, Egipt przyciąga największą liczbę inwestorów w regionie Morza Śródziemnego - wyłączając kraje należące do UE.

Kolebka cywilizacji... biznesowej
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

18.09.2008 | aktual.: 30.10.2008 14:08

Bez wątpliwości Egipt jest obecnie jednym z liderów, jeśli chodzi o przyciąganie bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI). Obok Turcji i Izraela, Egipt przyciąga największą liczbę inwestorów w regionie Morza Śródziemnego - wyłączając kraje należące do UE.

Prestiżowy brytyjski The Economist, w wydaniu z 10 lipca br., podkreśla, że polityczna stabilność oraz reformy gospodarcze znacząco poprawiły klimat inwestycyjny. Potwierdza to akwizycja Orascom Cement przez francuski Lafarge, której wartość wyniosła blisko 13 miliardów dolarów.

Turystyka na pierwszym miejscu

Wyjątkowo dynamicznie rozwija się sektor turystyczny - Egipt przyciąga coraz większą liczbę turystów (przez rok - licząc od 1 lipca 2006 r. do 30 czerwca 2007 r. liczba ta zwiększyła się o 13 proc. w porównaniu do roku fiskalnego 2005/06 i wyniosła 9,7 miliona) oraz inwestycji. Jak grzyby po deszczu wyrastają nowe hotele i kompleksy wypoczynkowe w rejonach nadmorskich. Co więcej, turystyka stanowi ponad 11 proc. PKB, a także zapewnia 23 proc. rezerw walutowych.

|

Obraz
Obraz

Ministerstwo Turystyki promuje nowe rodzaje i wzory odwiedzin zagranicznych turystów, m.in. tzw. turystykę zdrowotną, która ma przyciągnąć bardziej zamożnych obcokrajowców. W ostatnich dwóch latach zmieniło się także prawodawstwo, ułatwiając obcokrajowcom zakup ziemi, nieruchomości oraz umożliwiając użytkowanie wieczyste przez okres 99 lat. Stąd też boom budowlany w Ain Sukhna, Ras Sidr, Zatoce Aqaba oraz nad wybrzeżem Morza Czerwonego.

Oprócz inwestycji w nieruchomości, których wartość dynamicznie wzrasta, należy rozpatrzyć możliwość założenia oddziału firmy w Egipcie, otworzenia produkcji w specjalnych strefach ekonomicznych oraz świadczenia usług na miejscowym rynku. Nierozerwalnie związana jest z tym kwestia wiz.

Kwestie wizowe

Począwszy od inwestora/właściciela firmy aż po przyszłych pracowników, sprawy wizowe oraz inne związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w Egipcie załatwia się w Ministerstwie Inwestycji, a konkretnie w będącym jego częścią sektorze zwanym One Stop Shop (OSS). W sektorze tym składa się wszystkie niezbędne dokumenty.

Inwestor otrzymuje 3-miesięczną wizę tymczasową po złożeniu w OSS m.in. odpowiedniego wniosku wraz z kopią paszportu (ostatnia strona ze zdjęciem oraz wszystkie kartki, na których znajdują się pieczątki) oraz przetłumaczonymi na język arabski kopiami statutu spółki (albo umowy między wspólnikami etc.) i potwierdzeniem rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (bądź innym właściwym rejestrze). Późniejsze uzyskiwanie wiz dla pracowników zagranicznych (nie Egipcjan) również odbywa się w OSS wymaga m.in. zaświadczeń o negatywnym wyniku badania na posiadanie AIDS, wydanego przez rządowy szpital w Egipcie, a także kopii rejestracji w miejscowym odpowiedniku ZUS oraz pięciu dokumentów wystawionych przez odpowiednie organa bezpieczeństwa.

Opcje inwestycyjne

Istnieją różne możliwości inwestycji i prowadzenia działalności gospodarczej w Egipcie. Można nabyć ziemię na terenie jednej z kilkunastu specjalnych stref ekonomicznych (SSE) oraz otworzyć tam oddział swojej firmy. W takiej sytuacji przychód naszego oddziału nie będzie w ogóle opodatkowany, przez cały okres działalności. Ceny metra kwadratowego ziemi zaczynają się już od 25 egipskich funtów (ok. 10,50 zł wg kursu z dnia 28.08.2008), a czasem są uzależnione od szybkości rozpoczęcia produkcji. Jeśli rozpocznie się ona w ciągu wyznaczonego limitu miesięcy, cena metra kwadratowego ziemi może zmniejszyć się nawet o połowę.

Druga opcja dla przedsiębiorcy to otworzenie nowej firmy na terytorium Arabskiej Republiki Egiptu (a nie oddziału firmy istniejącej już w innym kraju). Firma to będzie miała status egipskiej firmy narodowej oraz będzie zwolniona z podatku od przychodów przez okres od jednego roku do pięciu lat, w zależności od rodzaju działalności. Przypominam, że w przypadku otwarcia oddziału firmy jest on zwolniony od płacenia podatku od przychodów przez cały czas działalności.

Oddział Twojej firmy w Egipcie

Do otwarcia oddziału firmy w Egipcie niezbędne są, przetłumaczone na język arabski, m.in. statut firmy (lub inny dokument, na podstawie którego firma istnieje), rejestracja w odpowiednim rejestrze krajowym, kopia rezolucji (decyzji) spółki-matki o zamiarze stworzenia oddziału w Egipcie, kopia rezolucji spółki-matki powołującej menadżera (szefa) oddziału w Egipcie, kopia deklaracji spółki-matki o nieposiadaniu oddziału w Egipcie, oryginał poświadczenia (uzyskany z banku) przetransferowania na konto oddziału równowartości 5000 egipskich funtów. Konto, na które transferowane są pieniądze musi zostać założone w Egipcie w imieniu oddziału spółki-matki. Inwestor ma pełną swobodę w wyborze banku na terytorium Egiptu.

Konieczne są także kopie paszportów właściciela, menadżerów oraz partnerów spółki-matki, pełnomocnictwo wystawione egipskiemu prawnikowi, kopia aktu własności albo umowy najmu ziemi i nieruchomości, gdzie ma powstać oddział firmy. Na koniec należy usykać zezwolenie właściwego ministra, w tym przypadku Ministra Inwestycji.

Ile czasu trwa zakładanie oddziału firmy?

Tłumaczenie dokumentów przez tłumacza przysięgłego oraz ich legalizacja w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Ambasadzie egipskiej w Polsce zajmuje około tygodnia, zależnie od ilości stron do przetłumaczenia. Przesłanie dokumentów do Egiptu trwa max. 3 dni. Procedury urzędowe i rejestracyjne na miejscu, jeśli dokumentacja jest kompletna i nie wynikną żadne problemy, powinny zająć cztery do sześciu tygodni. Cały proces otworzenia oddziału firmy w Egipcie, liczony do oficjalnego rozpoczęcia działalności przez oddział, zajmuje około trzech miesięcy. Oczywiście należy mieć na uwadze, że podany wyżej okres zakładania oddziału został podany w przybliżeniu. Nikt nie ma wpływu na szybkość postępowania miejscowych urzędów, ministerstw i agencji.

Jak to zrobić?

Na stronach internetowych egipskich ministerstw znajdują się dość obszerne informacje o procedurach oraz niezbędnych czynnościach do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w Egipcie. Niskie koszty pracy oraz niskie koszty rozpoczęcia takiej działalności zachęciły nie tylko największe międzynarodowe koncerny, ale także firmy z sektora MŚP. Najbezpieczniejszą drogą do otworzenia oddziału firmy w Egipcie jest zatrudnienie wykwalifikowanych egipskich prawników, którzy przeprowadzą wszystkie procedury na miejscu. Pewną trudnością może być bariera językowa i cywilizacyjna, która istnieje między Polską a światem arabskim. Pokonanie tej bariery zapewnia Kancelaria Prawa Arabskiego-ADEL FARED, która oferuje obsługę klientów w języku polskim, zajmuje się tłumaczeniem dokumentów oraz załatwia wszystkie procedury na miejscu - w Egipcie.

Piotr Wołłejko
autor jest pracownikiem Kancelarii Prawa Arabskiego-ADEL FARED

Komentarz

Mohamed Adel Fared, właściciel i prawnik Kancelarii Prawa Arabskiego-ADEL FARED.
Otworzenie oddziału firmy w Egipcie to świetny pomysł na biznes. Podobnie jest z zakupem nieruchomości, niekoniecznie w nadmorskich kurortach, ale także w dynamicznie rozwijających się Aleksandrii oraz stolicy Egiptu - Kairze. Aby zrealizować powyższe koncepcje wystarczy zatrudnić Kancelarię Prawa Arabskiego-ADEL FARED, pierwszą i jedyną w Polsce kancelarię zajmującą się prawem arabskim. Oferujemy kompleksową obsługę klientów biznesowych i indywidualnych, zapewniając tłumaczenie i legalizację dokumentów, załatwianie procedur w Egipcie, porozumiewając się z naszymi klientami w języku polskim. Wybór prawnika jest niesłychanie ważną sprawą, w której nie można pozwolić sobie na przypadkowość lub błąd. Może okazać się to bardzo kosztowne. Stąd lepiej od początku zatrudniać zaufaną i sprawdzoną kancelarię.

Gazeta Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)