Kolejna nieudana próba przełamania 2667 - 2670 pkt
Początek wczorajszej sesji ułożył się bardzo optymistycznie dla posiadaczy długich pozycji, gdyż już samo otwarcie FW20Z10 wypadło aż 16 punktów ponad piątkową ceną odniesienia (pozytywne, weekendowe uzgodnienia po spotkaniu ministrów finansów i szefów banków centralnych G20).
Pierwsze minuty handlu także przebiegły pod znakiem umacniania się kontraktów, czego efektem był test zapory podażowej Fibonacciego: 2667 – 2670 pkt. Strefa jak pamiętamy odegrała już ważną rolę w minionym tygodniu, gdyż właśnie tutaj ruch cenowy zainicjowany przez kupujących z rejonu: 2601 – 2606 pkt wytracił swój impet. Do godzin popołudniowych kupujący również starali się wczoraj sforsować tę przeszkodę, ale w dalszym ciągu nakreślony w ten sposób cel nie mógł wejść w fazę realizacji. Pomimo istnienia silnego oporu nie mogło jednak także dojść do wykrystalizowania się ruchu korekcyjnego.
Ostatecznie kontrakty zaczęły dryfować w niezwykle wąskim przedziale cenowym, usytuowanym w pobliżu strefy: 2667 – 2670 pkt. Również indeks WIG20 realizował wariant ruchu bocznego, kilkanaście punktów poniżej bariery podażowej: 2668 – 2688 pkt. Warto w tym kontekście nadmienić, że bardzo silnie zachowywał się natomiast niemiecki DAX, któremu w porannej fazie notowań udało się przedrzeć ponad zakres istotnej strefy oporu Fibonacciego: 6612 – 6624 pkt. Po mało pasjonującej końcówce zamknięcie grudniowej serii kontraktów uplasowało się na poziomie: 2654 pkt (wzrost o 0.26%).
Wydarzeniem wczorajszej sesji była na pewno kolejna nieudana próba sforsowania bariery podażowej Fibonacciego: 2667 – 2670 pkt. Tak jak podkreślałem w swoich opracowaniach online, przełamanie w/w przeszkody cenowej powinno w konsekwencji doprowadzić do konfrontacji w rejonie zakresu: 2691 – 2693 pkt, gdzie koncentrują się projekcje prospadkowej, symetrycznej formacji ABCD (strefa nie została przedstawiona na załączonym wykresie).
Warto w tym kontekście nadmienić, że począwszy od sesji czwartkowej (mam tutaj głównie na myśli jej popołudniową fazę) obóz popytowy przeżywa chwile słabości i nie jest w stanie w przekonujący sposób inicjować działań rynkowych. Wyrazem tego była właśnie wczorajsza porażka w rejonie: 2667 – 2670 pkt (jak wiadomo z zupełnie przeciwną sytuacją mam w tej chwili do czynienia na rynku niemieckim).
Z punktu widzenia techniki kolejnym sygnałem słabości byłoby wybicie się kontraktów poniżej czerwonej median line. Jej obserwację połączyłbym z intradayowym obszarem wsparcia: 2645 – 2648 pkt (eksponowałem tej rejon w poniedziałkowych opracowaniach online). Nie wykluczam, że w przypadku wybicia się rynku poniżej wskazanej zapory popytowej (i dalszej bierności popytu) ruch korekcyjny mógłby ulec pogłębieniu. Dużo istotniejsza strefa wsparcia to jednak 2601 – 2606 pkt, gdzie przebiega także linia szyi tam mocno komentowanej w tej chwili formacji głowy z ramionami.
Kluczowa zapora popytowa plasuje się natomiast w rejonie: 2567 – 2572 pkt. Tutaj z kolei wypadają projekcje symetrycznej, prowzrostowej formacji ABCD spełniającej zależność: AB = CD. To właśnie kilka punktów poniżej poziomu 2567 pkt utrzymywałbym cały czas zlecenie zabezpieczające dla długich pozycji, jeśli moim horyzontem bazowym byłaby skala dzienna. Zanegowanie układu ABCD należałoby bowiem zinterpretować jako wiarygodny sygnał techniczny, zapowiadający kontynuację ruchu spadkowego.
Niemożność sforsowania na WIG-u 20 znanej nam już doskonale bariery podażowej: 2668 – 2688 pkt na pewno jest czynnikiem, który może w ostatecznym rachunku doprowadzić do wykreowania się fali korekcyjnej. Na razie jednak te przypuszczenia nie znajdują swojego potwierdzenia na wykresie, gdyż pomimo utrzymywania się indeksu w rejonie ważnej zapory podażowej, działania inicjowane przez sprzedających wykazują się brakiem skuteczności. Na pewno jednak nasza czujność powinna być obecnie wzmocniona. Nadal również obserwowałbym z uwagą niemieckiego DAX-a, który zachowuje się ostatnio nad wyraz silnie. W tym kontekście spore znaczenie przypisywałbym w dalszym ciągu przełamanej wczoraj strefie: 6612 – 6624 pkt (powinna obecnie funkcjonować jako zapora popytowa). Niespełnienie tego warunku mogłoby w konsekwencji doprowadzić do wykreowania się ruchu korekcyjnego.
Paweł Danielewicz
Analityk Techniczny
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |