Kolejna słaba sesja
Wczorajszy odwrót z najwyższych poziomów obecnej hossy oraz spadki na giełdach amerykańskich i azjatyckich nie pozostawiały złudzeń co do zachowania rynku na początku dzisiejszej sesji. WIG20 otworzył się 20 punktów poniżej wczorajszego zamknięcia, ale byki szybko podjęły próbę ratowania sytuacji.
Wczorajszy odwrót z najwyższych poziomów obecnej hossy oraz spadki na giełdach amerykańskich i azjatyckich nie pozostawiały złudzeń co do zachowania rynku na początku dzisiejszej sesji. WIG20 otworzył się 20 punktów poniżej wczorajszego zamknięcia, ale byki szybko podjęły próbę ratowania sytuacji.
Jednak spadki na europejskich parkietach nie pozwoliły na więcej niż minimalne, chwilowe wyjście na plusy głównego indeksu. Przez większość sesji notowania przebiegały na blisko półprocentowym minusie.
W dniu dzisiejszym poznaliśmy dane o grudniowej dynamice polskiej produkcji przemysłowej, niższej od prognoz analityków (+11,5 % przy prognozie +12,2%), oraz o cenach producentów i o inflacji bazowej – tu odczyty powyżej prognoz. Z rynku amerykańskiego dane o nowo zarejestrowanych bezrobotnych tym razem pozytywnie zaskoczyły, podobnie jak dobre dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Po tych ostatnich odczytach indeksy znów podjęły próbę odrobienia spadków, ale nieudaną. Końcówka należała do niedźwiedzi. Obroty przekroczyły dziś poziom 1,2 miliarda złotych, wzrost zanotowały 133 spółki, spadały 183. WIG20 zakończył się ostatecznie spadkiem (-1,13%), mWIG40 i sWIG80 spadły odpowiednio -0,06% i -0,27%. Najlepsze sektory to: po raz kolejny sektor chemiczny i bankowy, gorzej radziły sobie paliwa, sektor deweloperski i budowlany.
Największy wpływ na indeks miały akcje taniejącego KGHM (-3,58%), który traci wraz ze spadającymi cenami miedzi i srebra. Także przedstawiciele branży paliwowej nie mieli dobrego dnia. Lotos (-3,18%) i PKNOrlen (-3,56%) traciły wraz ze spadającą ropą. Po zielonej stronie przez większość sesji odbywały się notowania banków z głównego indeksu, ale na koniec wzrosły tylko PEKAO i BZWBK. Pozytywnie na indeks wpływała Telekomunikacja (+0,50%) i Tauron (+1,56%).
Poznaliśmy dziś szczegóły dotyczące sprzedaży pakietu 16% akcji GTC. Główny akcjonariusz, Kardan N.V., otrzymał za każdą akcję 21,50 zł to jest 50 groszy poniżej wczorajszego zamknięcia, jednocześnie zapewnił, że przez najbliższe 15 miesięcy utrzyma obecny stan posiadania . To spowodowało dalszą przecenę przy bardzo dużych jak na tę spółkę obrotach.
Na szerokim rynku dobrze radziły sobie akcje spółki TIM (+5,82%) po informacji o proponowanych zmianach w polityce wypłacania dywidendy w najbliższych latach i przesunięciu kwoty blisko 74 milionów z funduszu rezerwowego na fundusz dywidendowy w celu wypłacania jej w przyszłości niezależnie od uzyskanego zysku. O 7,61% wzrosły akcje Wieltonu po rekomendacji BM DnB Nord z ceną docelową 5,79 złotych. Zadowoleni mogli być po dzisiejszej sesji akcjonariusze Bytomia, Ekoexportu, Optimusa.
Słabiej radził sobie kurs akcji K2Internet (-2,63%), jednak wzrosty od połowy listopada podwoiły kapitalizację spółki i czas może na korektę. Zmiana na stanowisku prezesa Polnordu nie pomagała dzisiejszym notowaniom. Wojciech Ciurzyński zrezygnował z powodów zdrowotnych, a na jego miejsce powołany został Bartosz Puzdrowski, który oprócz utrzymywania dynamiki sprzedaży mieszkań ma odpowiadać za rozwój nowych projektów w pozostałych segmentach rynku nieruchomości. Powodów do zadowolenia nie mogli mieć również akcjonariusze spółek Kofola, Intersport, Milkiland.
Poprawianie szczytów od dłuższego czasu nie przychodzi łatwo. Po wtorkowej sesji można było mieć nadzieję na bardziej spektakularny ruch w górę. Nic jednak z tego nie wyszło i nastąpiła realizacja zysków. Chociaż nie można wykluczyć ponownych ataków na rekordy to bardziej skłaniam się ku scenariuszowi mniej optymistycznemu i powrotowi do poziomów wsparcia w okolicach 2600 punktów. Tam może rozegrać się większa walka i nie jest przesądzone, że zakończy się pomyślnie dla byków. Może to zbiec się w czasie z możliwą większą korektą na głównych parkietach amerykańskich i europejskich, której początku może jesteśmy właśnie świadkami.
Piotr Trzciński
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |