Trwa ładowanie...
d3tmp86

Kolejne 2-3 kw. przyniosą wzrost oszczędności kosztem konsumpcji - ING (opinia)

22.01. Warszawa (PAP) - Wzrost dochodów gospodarstw domowych w kolejnych 2-3 kwartałach zostanie przeznaczony na zwiększenie oszczędności, a nie na wzmacnianie konsumpcji - uważają...

Share
d3tmp86

22.01. Warszawa (PAP) - Wzrost dochodów gospodarstw domowych w kolejnych 2-3 kwartałach zostanie przeznaczony na zwiększenie oszczędności, a nie na wzmacnianie konsumpcji - uważają ekonomiści ING Banku Śląskiego.

"Nie można liczyć na wzrost dynamiki konsumpcji w kolejnych 2-3 kwartałach, ponieważ konsumenci przeznaczą wzrost dochodów na zwiększanie oszczędności" - powiedział Grzegorz Ogonek, ekonomista ING Banku Śląskiego, komentując wyniki badania "Finansowy Barometr ING".

Z opublikowanego we wtorek badania wynika, że 72 proc. Polaków deklaruje, że ma oszczędności. W tej grupie 34 proc. respondentów oświadczyło, że ich oszczędności zmniejszyły się, 41 proc., że zwiększyły się, a 25 proc., że pozostały bez zmian. Co trzeci Polak czuje się komfortowo ze swoimi oszczędnościami (31 proc.), co w porównaniu z ubiegłoroczną edycją badania oznacza to duży spadek, o 19 proc. Jednocześnie 24 proc. respondentów deklaruje dyskomfort. Komfort netto (liczony jako różnica między osobami zadowolonymi, a niezadowolonymi) wyniósł 7 proc., wobec 41 proc. w ubiegłorocznym badaniu.

d3tmp86

"Nasze badanie pokazało, że po paru kwartałach +przejadania oszczędności+ dla podtrzymywania konsumpcji w czasie pogarszających się dochodów, gospodarstwa domowe zmieniły swoje podejście. Znacznie spadł poziom zadowolenia z posiadanych buforów finansowych - nadszedł czas oszczędzania" - powiedział na wtorkowej publikacji raportu Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

Badanie przeprowadzono w dniach 8-22 listopada 2012 roku w 14 krajach europejskich na reprezentatywnej grupie 14.013 osób (dla Polski grupa wynosiła 1001 respondentów) na zlecenie Grupy ING przez TNS NIPO. (PAP)

mj/ ana/

d3tmp86

Podziel się opinią

Share
d3tmp86
d3tmp86