Trwa ładowanie...
d1pzl1d

Kolejne państwa wprowadzają sankcje wobec Białorusi

MSZ w Mińsku wyraziło ubolewanie z powodu dołączenia się dziewięciu krajów do unijnych sankcji wobec Białorusi. W czwartek uczyniły to: Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Islandia, Macedonia, Norwegia, Liechtenstein i Serbia.

d1pzl1d
d1pzl1d

- Reakcja na tę decyzję będzie analogiczna do tej, jaka nastąpiła w odpowiedzi na sankcje Unii Europejskiej przyjęte wobec Białorusi 31 stycznia - powiedział rzecznik resortu Andrej Sawinych. Wówczas MSZ zapowiedziało "adekwatne i proporcjonalne działania".

Po wyborach prezydenckich na Białorusi 19 grudnia zeszłego roku Unia Europejska wznowiła i rozszerzyła sankcje wizowe wobec przedstawicieli tego kraju. Wówczas zapowiadano, że do 27 państw UE powinny dołączyć się też państwa stowarzyszone, kandydujące i starające się o członkostwo (jak Bałkany Zachodnie i Turcja) czy partnerzy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (jak Norwegia i Liechtenstein).

Sankcje wizowe i zamrożenie aktywów objęły ponad 150 osób, które UE uznała za odpowiedzialne za sfałszowane wybory 19 grudnia 2010 roku, "jak i następujące po nich brutalne stłumienie demokratycznej opozycji, społeczeństwa obywatelskiego i przedstawicieli niezależnych mediów".

Anna Wróbel

d1pzl1d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pzl1d