Trwa ładowanie...

Kolejne świetne dane z USA, jen dalej słabnie

Zmienność w dniu dzisiejszym nie była tak duża jak w piątek po zaskakującym ogłoszeniu przez Bank Japonii dalszego skupu aktywów. Jednakże główne trendy, czyli umocnienie dolara i słabnięcie jena, były kontynuowane.

Kolejne świetne dane z USA, jen dalej słabnieŹródło: AFP, fot: Mark Wilson
d2o1xko
d2o1xko

Dziś o poranku poznaliśmy serię finalnych odczytów indeksów PMI z Europy, które jednak nie miały większego wpływu na rynku. Dane nie zaskoczyły. Pokazały, iż w strefie euro w ostatnich miesiącach sytuacja w ogóle się nie zmieniła. Troszkę lepiej sytuacja wygląda w Polsce, dla której indeks PMI wzrósł z 49,5 pkt. do 51,2 pkt.

Dużo większy wpływ na rynki miał odczyt indeksu ISM dla przemysłu w USA. Indeks wzrósł do 59 pkt. z 56,6 pkt. w październiku. Rynek oczekiwał odczytu na poziomie 56,2 pkt. Pośród subindeksów najlepiej prezentowały się przede wszystkim nowe zamówienia (wzrost z 60,0 do 65,8 pkt.) oraz subindeks zakontraktowania przedsiębiorstw (wzrost z 47 do 53 pkt.). Lekki wzrost widoczny był także na poziomie subindeksu zatrudnienia (z 54,6 do 55,5 pkt.). Generalnie odczyt indeksu jest świetny i sprzyja dolarowi.

Amerykański dolara umacnia się dziś przede wszystkim wobec jena. Pomimo braku japońskich inwestorów na rynku (w Japonii dziś jest święto państwowe) para USDJPY rośnie kolejny raz o ponad 1%.

W perspektywie kolejnych dni zmienność na rynkach powinna znacznie wzrosnąć pod koniec tygodnia. W czwartek swoje posiedzenie zakończy EBC, który z pewnością przedstawi więcej szczegółów na temat uruchomionego programu skupy aktywów. W piątek poznamy zaś rządowe dane z rynku pracy za październik.

Dział Analiz XTB

d2o1xko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o1xko