Trwa ładowanie...
stadion śląski
27-05-2015 20:44

Kolejny przetarg na roboty przy Stadionie Śląskim

Urząd Marszałkowski wskazuje, że wobec dwuletniego przestoju w pracach trzeba najpierw naprawić uszkodzenia istniejącej substancji budowlanej. Potem będzie można kontynuować prace budowlane.

Kolejny przetarg na roboty przy Stadionie ŚląskimFot: Sojomail/wikimedia (CC BY-SA 3.0)
dfqst1v
dfqst1v

Szacowany na ponad 80 mln zł netto przetarg na roboty wykończeniowe i instalacyjne w ramach trwającej przebudowy Stadionu Śląskiego ogłosił samorząd województwa śląskiego. To prace niezwiązane z planowanym na przełom czerwca i lipca podniesieniem dachu obiektu. Oznacza to, że obecny szacunkowy koszt całego związany z budową zadaszenia stadionu (wraz z inną infrastrukturą) wynosi już ok. 586 mln zł.

Jak wynika z informacji o ogłoszeniu przetargu na stronie urzędu marszałkowskiego, zakres ujętych w nim robót podzielono na dwie części. Pierwsza to dokończenie inwestycji w branżach architektoniczno-budowlanych i konstrukcyjnych, a także instalacyjnych i sanitarnych. Druga to dokończenie prac w branżach teletechnicznych i tzw. niskoprądowych (przede wszystkim instalacje teleinformatyczne).

Urzędnicy marszałka wskazują, że wobec dwuletniego przestoju w pracach trzeba najpierw naprawić uszkodzenia istniejącej substancji budowlanej. Potem będzie można kontynuować prace budowlane - w większości wykończeniowe. Również w branżach sanitarnych najpierw trzeba będzie sprawdzić i naprawić wszystkie już istniejące lub niedokończone instalacje.

dfqst1v

Część prac budowlanych zostanie wykonana według nowego projektu okablowania obiektu pod kątem transmisji telewizyjnych (m.in. rozszerza ona wcześniejsze założenia o nowe obudowy tras kablowych). Wprowadzona modyfikacja skupiająca wszystkie systemy teleinformatyczne w Centralnym Punkcie Dowodzenia pod trybuną wschodnią umożliwi m.in. ich obsługę przez mniejszą liczbę osób.

Dokończenie prac w branżach teletechnicznych i niskoprądowych obejmuje systemy: monitoringu wizyjnego, nagłośnienia stadionu, sygnalizacji pożarowej i alarmu dźwiękowego, kontroli dostępu wraz z sygnalizacją włamania i napadu, system biletowy oraz wstępu na obiekt, okablowanie strukturalne, aparaturę kontrolno-pomiarową i automatykę, tzw. systemy zarządzania budynkiem dla trybun wschodniej i zachodniej, system łączności bezprzewodowej i wzmocnienia sygnału dla służb publicznych oraz stałe okablowanie transmisji dla obsługi przekazu telewizyjnego.

Pod kątem kontynuowania prac na Stadionie Śląskim w bieżącym roku sejmik woj. śląskiego zgodził się w lutym na zaciągnięcie kredytów. Zaplanowano 46,6 mln zł na finansowanie dokończenia prac przy budowie zadaszenia widowni i innej infrastruktury oraz 75,6 mln zł na dokapitalizowanie zarządzającej tym projektem celowej spółki województwa.

Największa część wydatków wiąże się z wartym łącznie 84 mln zł brutto kontraktem na dokończenie zadaszenia stadionu - zawartym we wrześniu ub. roku z niemiecką firmą Pfeifer Seil und Hebetechnik. To powrót do prac wstrzymanych w lipcu 2011 r. po awarii, która nastąpiła tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu.

dfqst1v

Podczas poniedziałkowej sesji sejmiku członek zarządu woj. śląskiego Gabriela Lenartowicz relacjonowała, że niemiecki wykonawca m.in. zaproponował ostatnio dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji. Podnoszenie dachu (nazywane operacją "big lift") przewidywane jest na przełomie czerwca i lipca.

Inne roboty na Stadionie Śląskiem - poza zadaszeniem oraz robotami wykończeniowymi i instalacyjnymi - obejmują infrastrukturą lekkoatletyczną oraz ogrodzenie obiektu.

Obecny szacunkowy koszt całego zadania związanego z budową zadaszenia stadionu (wraz z inną infrastrukturą) wynosi ok. 586 mln zł. Ciągle aktualny według władz województwa termin zakończenia inwestycji to koniec 2016 r.

W poniedziałek radni woj. śląskiego przyjęli uchwałę o likwidacji Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sportu "Stadion Śląski" (WOKiS) w Chorzowie, który do tej pory zarządzał tym obiektem. Jego zadania przejmie spółka Stadion Śląski, powołana w 2013 r. przez samorząd województwa dla prowadzenia zadań inwestycyjnych i organizacyjnych związanych ze stadionem. Spółka "wyraziła wolę przejęcia" pracowników likwidowanego WOKiS (18 osób).

dfqst1v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfqst1v