Trwa ładowanie...
d337kxz
d337kxz

Kolejny przypadek afrykańskiego pomoru świń u dzików

Potwierdzono kolejny przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski; wirusa wykryto w stadzie sześciu padłych dzików na terenie gminy Gródek - poinformował Główny Lekarz Weterynarii.
Share
d337kxz

"Siódmy przypadek ASF stanowi grupa sześciu padłych dzików znaleziona w obrębie lasu przez funkcjonariuszy Straży Granicznej 4 lipca 2014 r. na terenie gminy Gródek (powiat białostocki, województwo podlaskie), w odległości ok. 1 km od miejscowości Łużany i ok. 4 km od granicy polsko-białoruskiej" - napisano w komunikacie.

Badanie wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym w Puławach potwierdziło obecność wirusa ASF we wszystkich badanych próbkach.

W komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii zaznaczono też, że obecne przypadki ASF zlokalizowano na obszarze objętym ograniczeniami wprowadzonymi po wykryciu kilka miesięcy temu wirusa u padłych dzików.

d337kxz

W lutym w związku z wykryciem dwóch przypadków ASF u dzików blisko granicy z Białorusią, polskie służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową, obejmującą kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim, wzdłuż granicy z Białorusią. Na tym terenie zwierzęta musiały być m.in. trzymane w zamkniętych pomieszczeniach, a mięso nie mogło być eksportowane za granicę; mięso było specjalnie oznaczone. Strefa ta była potem zmniejszona do części gmin czterech powiatów w województwie podlaskim: sejneńskiego, augustowskiego, sokólskiego i białostockiego.

d337kxz

Podziel się opinią

Share
d337kxz
d337kxz