Kolor dnia - czerwony

Posiadacze akcji nie zaliczą dzisiejszej sesji do udanych. Początek notowań w Warszawie charakteryzował się jeszcze niewielkim spadkiem większości indeksów, jednak kolejne godziny przyniosły niestety wyraźne pogłębienie przecen.

Pomocy dla byków było dziś jak na lekarstwo: zamówienia w przemyśle niemieckim w grudniu okazały się zdecydowanie gorsze od prognoz, zgodne z oczekiwaniami decyzje ECB i Banku Centralnego Anglii o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionych poziomach również nie inspirowały do zakupów. Lepsze od oczekiwań wyniki farmaceutycznego giganta Glaxo także przeszły bez echa. Rynek dodatkowo zawiódł się dziś na amerykańskim rynku pracy, gdzie opublikowana liczba wniosków o zasiłki przekroczyła oczekiwania, co doprowadziło do dalszej wyprzedaży i w konsekwencji przebicia piątkowych minimów na WIGu20. Tego jednak było mało, bowiem WIG20 w kolejnych godzinach rozpędzał się systematycznie i naruszył również okolice dołków z połowy grudnia w rejonie 2310. Ostatecznie zakończyło się spadkiem o 4,1% WIGu20, a zamknięcie nastąpiło na poziomie 2285, czyli na poziomach z listopada ubiegłego roku. Szeroki rynek również poddał się pesymizmowi: mWIG40 -2,4%, a sWIG80 -1,8%. Obroty na parkiecie były całkiem spore -
przekroczyły kwotę 1,6 mld zł, a statystyka sesji mocno przygnębiająca: wzrost odnotowało 50 spółek, podczas gdy 282 straciły dziś na wartości.

Najsłabszym ogniwem rynku były dziś walory KGHM, które przy potężnym obrocie wynoszącym przeszło 400mln zł przeceniły się 6,7%. Pozostałe spółki surowcowe nie popisały się wiele lepszym zachowaniem: LOTOS stracił 4,6%, a PKN ORLEN 5%. Podaż nie omijała również sektora bankowego, którego najwięksi reprezentanci boleśnie odczuli dzisiejszy fatalny sentyment rynku - PKO BP -5,3%, BZWBK -5,1%, BRE -5%, PEKAO -2,7%. Jedyną spółką z WIGu20, której wartość nie spadła był BIOTON (bez zmian), wzrostów nie zanotował żaden papier z tej grupy.

Dzisiejsza sesja to bardzo ważne, negatywne wydarzenie z punktu widzenia średnioterminowego. Na indeksach WIG i WIG20 doszło, bowiem do przełamania tendencji coraz wyżej położonych lokalnych minimów, jaką na przykład, na pierwszym z nich mieliśmy zarysowaną praktycznie od dołków bessy. Tak ważny sygnał płynący z wykresów trudno bagatelizować, gdyż obawy o kontynuację spadków w kolejnych tygodniach nie wydają się być teraz bezzasadne.

Karol Koszarski
Makler
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

sesjawig20wig

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)