Komentarz PLN: Złoty blisko 15‑miesięcznych minimów
Piątkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi próbę stabilizacji po trzech sesjach wyraźnej presji podażowej na PLN. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2495 PLN za euro, 3,4618 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,5290 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,595% w przypadku papierów 10-letnich.
Początek nowego, skróconego tygodnia handlu na rynku walutowym przynosi stabilizację polskiej waluty po wyprzedaży jaka miała miejsce w trakcie ostatnich 4 sesji. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2610 PLN za euro, 3,4773 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,5430 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,602% w przypadku papierów 10-letnich.
Miniony tydzień przyniósł nam spadek wyceny polskiej waluty do najsłabszych poziomów do 15-miesięcy. W ciągu, generalnie czterech sesji, złoty stracił ok. 10 gr wobec euro, 7 gr względem franka oraz ok. 12 gr wobec dolara amerykańskiego. Analogiczne osłabienie obserwowaliśmy m.in. na węgierskim forincie, co jest sygnałem, iż najprawdopodobniej za ruch ten odpowiadali inwestorzy zagraniczni, którzy przestraszyli się sytuacji w Rosji i zdecydowali na zredukowanie ekspozycji na rynki CEE. Dodatkowym czynnikiem, którzy przyczynił się do tak dynamicznego spadku PLN był fakt ograniczonej płynności na rynku, gdzie w okresie przedświątecznym mamy do czynienia z tzw. płytkim rynkiem. Ponadto wśród inwestorów pojawiły się spekulacje o możliwym cięciu stóp w Polsce, bazujące na ostatnich słabszych danych fundamentalnych, już na początku przyszłego roku. Bazując na wcześniejszych reakcjach rynku dot. budowania się oczekiwań co do działań RPP sama reakcja na PLN wskazuje jednak na kluczową rolę czynnika zewnętrznego.
Teoretycznie powinniśmy być świadkami próby odreagowania na PLN, gdyż impuls ten był stanowczo zbyt silny, jednak skrócony tydzień handlu o małej aktywności może stanowić czynnik ograniczający ruch na rynku walutowym.
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest bardziej istotnych publikacji makroekonomicznych z Polski. Do końca tygodnia poznamy jedynie jutrzejsze dane dot. sprzedaży detalicznej oraz stopy bezrobocia za listopad, niemniej z uwagi na zbliżające się święta nie przyniosą one najprawdopodobniej mocniejszej reakcji na notowaniach. Również kalendarz makro z szerokiego rynku nie przyniesie nam dzisiaj mocniejszych impulsów do handlu.
Z rynkowego punktu widzenia zakończenie handlu w piątek oraz początek bieżącego tygodnia stanowią czynnik wspierający ewentualne odreagowanie na kwotowaniach PLN. Notowania EUR/PLN oraz CHF/PLN zamknęły się wyraźnie poniżej sesyjnych maksimów, a otwarcie nowego tygodnia przynosi lekkie umocnienie polskiej waluty. Technicznie za opór przyjmować należy okolice 4,2635 EUR/PLN oraz 3,5550 CHF/PLN.
Konrad Ryczko
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |