Komentarz PLN: Złoty nieznacznie mocniejszy w oczekiwaniu na dane

Poranny, środowy handel na rynku złotego nie przynosi większych zmian w układzie sił na rynku. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2142 PLN za euro, 3,3620 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,5069 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,619% w przypadku obligacji 10-letnich.

Komentarz PLN: Złoty nieznacznie mocniejszy w oczekiwaniu na dane
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

Ostatnie godziny handlu na rynku polskich aktywów nie przyniosły większej zmienności, gdzie wycena długu oraz kurs złotego nie ulegały większym zmianom. Zgodnie z wczorajszym tekstem inwestorzy czekają przede wszystkim na krajowe dane ora czwartkową aukcję długu. Szczególnie istotnie prezentuje się pierwszy podpunktu, gdzie w czwartek poznamy wskazanie z zakresu produkcji przemysłowej za październik, która po niedawnym lepszym wskazaniu z zakresu PKB, pozwoli ocenić perspektywy działań RPP w grudniu. Kwotowania złotego, po okresie podwyższonej zmienność w końcówce poprzedniego tygodnia znów charakteryzują się ok. 1gr zmiennością na EUR/PLN oraz 2-3 gr. zmianami na USD/PLN. Przy relatywnej stabilizacji kwotowań eurodolara oraz rosyjskiego rubla brak jest istotniejszych czynników mogących zainteresować inwestorów walutami EM.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane, przygotowane przez GUS, dot. przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w X. Rynek oczekuje dynamik na poziomie 0,8% r/r oraz 3,3% r/r, a więc wskazań zbliżonych do odczytów za wrzesień. W konsekwencji dzisiejsze, krajowe dane nie powinny mieć większego wpływu na rynek. Dużo ciekawiej przedstawia się kalendarz na szerokim rynku, gdzie poznamy m.in. zapiski FOMC z ostatniego posiedzenia. Ostatnia publikacja zaskoczyła rynek „gołębim” stanowiskiem, stąd inwestorzy wyczekują potwierdzenia analogicznych założeń co do dzisiejszych zapisków.

Z rynkowego punktu widzenia najciekawszymi parami związanymi z PLN są obecnie USD/PLN, który zbliża się do kluczowego wsparcia na 3,3525 PLN oraz GBP/PLN, gdzie złoty jest najmocniejszy do polowy października – powtórzę jednak, iż nie jest to bezpośrednio zasługa PLN, ale wyraźnej presji podażowej na funcie na szerokim rynku. W przypadku EUR/PLN oraz CHF/PLN obserwujemy konsolidację z lekkim wskazaniem na zejście na mocniejsze poziomy.

Konrad Ryczko
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
walutyrynek walutowykomentarz walutowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)