Komentarz PLN: Złoty stabilny pod koniec tygodnia
Piątkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi kontynuację konsolidacji z lekkim wskazaniem na osłabienie polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1730 PLN za euro, 3,3659 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,4732 PLN wobec franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,623% w przypadku obligacji 10-letnich.
Końcówka tygodnia na rynku polskich aktywów nie przynosi większych emocji, czego nie zmieniła nawet wyczekiwana na szerokim rynku aukcja LTRO. Złoty pozostaje stabilny, nieznacznie oddalając się od niedawnych minimów m.in. na EUR/PLN oraz CHF/PLN. Nastroje wokół walut CEE w trakcie wczorajszej sesji popsuł forint po tym jak dane dot. inflacji na Węgrzech odebrane zostały jako argument za potencjalną obniżką stóp. Również polski dług jest obecnie nieco słabszy pomimo spadku rentowności na rynkach bazowych – uczestnicy rynku zakładają, iż ma to związek z realizacją zysków na polskich papierach pod koniec roku. Niemniej w dalszym ciągu nastroje wokół PLN pozostają pozytywne z uwagi na niedawne lepsze dane fundamentalne z Polski oraz spadek oczekiwań co do dalszych cięć ze strony RPP. Dodatkowo prawdopodobne dalsze luzowanie ze strony EBC będzie stanowić „zewnętrzny” argument za wzrostem wycen walut EM.
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest bardziej znaczących publikacji makroekonomicznych z Polski. NBP poda jedynie dane dot. podaży pieniądza w ujęciu M3 za listopad. Dużo ciekawiej przedstawia się sytuacja na szerokim rynku, jednak również tutaj brak jest kluczowych figur. Inwestorzy przyglądać się będą odczytom inflacji PPI, indeksowi Michigan z USA oraz wskazaniu dot. produkcji przemysłowej w Strefie Euro. Dodatkowo ciekawym wydarzeniem jest rewizja ratingów dot. Wlk. Brytanii, Francji oraz Grecji.
Z rynkowego punktu widzenia, zgodnie z wczorajszą prognozą, obserwujemy stabilizację na parach związanych z PLN. Korekta wzrostowa ostatniego umocnienia została wyhamowana, gdzie PLN stabilizuje się poniżej niedawnych maksimów. Dodatkowo wchodzimy powoli w okres obniżonej aktywności inwestorów (okres przedświąteczny), który nie będzie wspierać zmienności na rynkach.
Konrad Ryczko
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |