Komentarz popołudniowy
Rynek walutowy był dziś stabilny. Po wczorajszej przecenie na giełdzie w Nowym Jorku ponownie wzrosła awersja do ryzyka a to przełożyło się na wyższe kursy walut krajów wschodzących.
20.11.2008 16:45
Kurs EURPLN poruszał się dzisiaj w okolicach poziomu 3,84, natomiast USDPLN 3,06. Dziś poznaliśmy kilka istotnych informacji makroekonomicznych. Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii w październiku spadła o 0,1 proc. w relacji miesięcznej oraz wzrosła o 1,9 proc. w ujęciu rocznym. Odczyt był lepszy od prognoz, które zakładały spadek w ujęciu miesięcznym o 0,8 proc. i wzrost o 1,5 proc. w relacji rok do roku, jednak nie napawa on optymizmem, gdyż zawdzięcza swoją wysokość głównie większej liczbie dni pracujących oraz wzrostowi sprzedaży żywności. Największe spadki sprzedaży dotyczyły produktów domowego użytku (-5,4 proc.) i były największe od 16 lat. Dziś Narodowy Bank Szwajcarii nieoczekiwanie obniżył stopy procentowe o 100pb. Stopa referencyjna wynosi obecnie 1 proc., dzięki czemu ma zostać pobudzony wzrost gospodarczy.
Kolejne informacje dotyczyły już naszej gospodarki. Dynamika produkcji przemysłowej wyniosła w październiku w relacji miesięcznej 2,9 proc., natomiast w ujęciu rocznym zaledwie o 0,2 proc. Gospodarka już zaczyna hamować i w najbliższych miesiącach można się spodziewać, że produkcja przemysłowa będzie spadać, na co duży wpływ będzie miało również mocne hamowanie gospodarek naszych głównych partnerów handlowych. Jest to bardzo mocny argument dla zwolenników obniżki stóp procentowych i należy się liczyć, że na najbliższym posiedzeniu RPP zostanie on poddany pod głosowanie. Z opublikowanych dziś „Minutek” RPP z ostatniego posiedzenia można wyczytać, że w październiku nie poddawano pod głosowanie żadnego wniosku. Kolejną informacją z naszego kraju był odczyt inflacji producenckiej. W październiku wyniosła ona zgodnie z oczekiwaniami 2,4 proc. r/r. Inflacja CPI bez uwzględnienia zmian cen energii i żywności, którą oblicza Narodowy Bank Polski wyniosła w październiku 2,9 proc. r/r wobec takiego samego poziomu we
wrześniu.
Kolejne informacje napłynęły z USA. Indeks wskaźników wyprzedzających (obrazujący zachowanie gospodarki w najbliższych dwóch kwartałach) w październiku spadł o 0,8 proc. wobec wzrostu o 0,1 proc. we wrześniu. Rynek oczekiwał spadku o 0,6 proc. Jest to już trzeci spadek w ostatnich czterech miesiącach. Również indeks Fed z Filadelfii, obrazujący nastroje gospodarcze w tym rejonie obniżył swoją wartość. Ekonomiści szacowali, że wzrośnie do poziomu -35 pkt. wobec -37,5 pkt. miesiąc wcześniej, jednak ostatecznie spadł do poziomu -39,3 pkt. Po wczorajszych wzrostach dziś na warszawskim parkiecie nie było śladu. Indeks rozpoczął notowania ponad 5-cio procentową zniżką i pozostał praktycznie bez zmian do końca notowań. Ostatecznie zamknął się na poziomie 1547 pkt., co jest spadkiem o 5,79 proc. wobec wczorajszego zamknięcia.
Przemysław Nowak