Komentarz poranny
Wczorajsza sesja zakończyła wzrostem indeksów, ale skala ruchu była znacznie ograniczona. Jest to dziwna historia bowiem, polskie indeksy były relatywnie silne w pierwszej fazie spadku, po którym odreagowanie było bardzo stonowane, ale wtedy to nie dziwiło.
W poprzednim tygodniu polskie indeksy straciły znacznie więcej niż inne główne indeksy, ale odreagowanie przychodzi z dużym trudem. Trudno jest znaleźć racjonalne wytłumaczenie takiego stanu rzeczy, bowiem w przypadku WIG-20 jest sporo miejsca na silniejsze odbicie. Zadałem sobie trud by porównać obecną sytuację na DAX, S&P 500 oraz WIG-20. Można powiedzieć, iż najbardziej posunięty w korekcie jest DAX, gdzie od szczytu uformował się pełny impuls spadkowy i aktualnie DAX również winien się zbierać do silnej korekty całego spadku.
Tu też trzeba zaznaczyć, iż zbieranie się do wzrostu przychodzi mu z dużym trudem, ale tam jest co korygować i DAX winien przyspieszyć. Na S&P 500 i na WIG-20 od szczytu nie ukształtowały się pełne impulsy, w obu przypadkach mamy jedynie korekcyjne „trójki”, co każe inwestorom się zastanawiać czy na tym spadek się zakończy czy też na kolejnych sesjach rozwinie się wieńcząca całą strukturę fala piąta. Znowu do myślenia daje zachowanie S&P 500, gdzie ostatni spadek był znacznie słabszy, a wczoraj kupującym udało się naruszyć opór na 1071 pkt, a to każe się zastanawiać czy tylko na korekcie się zakończy, czy też na amerykańskim indeksie inwestorzy kładą podwaliny pod znacznie bardziej pesymistyczny wariant, gdzie już najbliższe sesje mogły przynieść znaczne ruchy spadkowe. W przypadku WIG-20 cały czas nurtuje mnie motyw związany z brakiem przełamania oporu na 2233 pkt. Jest to ostatni lokalny wierzchołek i mimo, iż wczoraj był on na wyciągnięcie ręki kupującym nie udało się go sforsować. Jego przebicie
oznaczałoby przełamanie sekwencji coraz niższych lokalnych maksimów i otwierałoby drogę do silniejszej korekty, z potencjalnym celem w rejonie 2250 lub też 2280 pkt. Najbliższy opór dla indeksu wytycza strefa 2231-33 pkt., a w razie jego przebicia trzeba się będzie liczyć na wybicie w górę i test wspomnianych barier. Cały czas kluczowym oporem jest 2348 pkt. Najbliższe wsparcie znajduje się 2186 pkt., a przebicie tego poziomu będzie zapowiadało wyłamanie w dół, a potencjalnego poziomu docelowego będę szukał w takim wypadku na 2096 (równość fal 5=1) lub też na 2087 pkt. start klina zwyżkującego, który jest celem minimum.
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/23894/at_20100210.pdf )
Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |