Komentarz tygodniowy
Miniony tydzień zakończył się spadkiem indeksów, a rynek wkomponował się w globalną falę realizacji zysków po wcześniejszych wzrostach. Pewnym pocieszeniem dla inwestorów może być fakt, iż spadki na głównych rynkach europejskich były jeszcze większe.
26.09.2014 | aktual.: 29.09.2014 12:56
Widać, iż umacniający się dolar przyczynia się do wzrostu podaży na rynkach surowcowych jak i rynkach akcji. Skala spadku indeksów w Polsce jest zbyt mała by można było mówić o odwróceniu trendu. Ruch traktuję jako naturalną korektę wzrostu zainicjowanego 8 sierpnia i prawdopodobnie po jej zakończeniu zwyżka powyżej ubiegłotygodniowych maksimów będzie kontynuowana. Na razie skala spadku w zestawieniu ze wzrostem nie jest duża, ale zapewne część inwestorów będzie obstawiała scenariusz w ramach, którego potencjał korekcyjny został wyczerpany w piątek rano. Jest to możliwe, ale w takim wypadku w poniedziałek wzrosty winny przyspieszyć.
W Polsce podaż skupiła się na akcjach największych spółek, a relatywnie lepiej wiodło się walorom o mniejszej kapitalizacji. W ujęciu sektorowym w największym stopniu do spadku przyczyniły się akcje spółek surowcowych, paliwowych oraz banków. Pod presją sprzedających znalazły się też walory papierów medialnych.
Do spadku spółek surowcowych w największym stopniu przyczyniły się walory href="http://finanse.wp.pl/isin,PLKGHM000017,notowania-podsumowanie.html">KGHM-uKGHM-u (Zobacz notowania spółki »). Papiery te traciły w korespondencji ze spadkami na rynkach miedzi i srebra. Końcówka tygodnia na tych rynkach upłynęła pod znakiem konsolidacji, co może poprzedzać odwrócenie trendu. Na taki scenariusz liczą inwestorzy, bo akcje KGHM-u w największym stopniu przyczyniły się do odbicia na piątkowej sesji. Podobnie zachowały się walory href="http://finanse.wp.pl/isin,PLJSW0000015,notowania-podsumowanie.html">JSWJSW (Zobacz notowania spółki »), a w przekroju tygodnia największymi przegranymi okazały się walory href="http://finanse.wp.pl/isin,PLLWBGD00016,notowania-podsumowanie.html">BogdankiBogdanki (Zobacz notowania spółki »). W gronie banków najsłabsze wrażenie pozostawiły akcje Millennium, Aliora oraz Getin Noble. W przypadku spółek paliwowych do spadku w największym stopniu przyczyniły się walory PKN. Na pozytywne wyróżnienie zasługuje natomiast Serinus, który od kilku tygodni sukcesywnie odrabia straty. Przebicie oporu na 6,61 w przypadku tego waloru otwiera drogę do dalszej zwyżki. Pozytywne wrażenie pozostawiły akcje spółek informatycznych, do czego w największy m stopniu przyczyniły się walory Asseco Poland, który zyskał ponad 1,7% w skali tygodnia. Miniony tydzień należy ocenić negatywnie, ale myślę, iż potencjał wzrostowy nie został jeszcze wyczerpany. Pytaniem pozostaje czy piątkowe minimum to koniec korekty, czy też w kolejnych dniach ruch ulegnie pogłębieniu.
Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/33820/dmbzwbk-20140925_bp.pdf )
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |