Komentarz tygodniowy
Miniony tydzień zakończył się spadkiem indeksów, a rynek wkomponował się w globalną falę realizacji zysków po wcześniejszych wzrostach. Pewnym pocieszeniem dla inwestorów może być fakt, iż spadki na głównych rynkach europejskich były jeszcze większe.
Widać, iż umacniający się dolar przyczynia się do wzrostu podaży na rynkach surowcowych jak i rynkach akcji. Skala spadku indeksów w Polsce jest zbyt mała by można było mówić o odwróceniu trendu. Ruch traktuję jako naturalną korektę wzrostu zainicjowanego 8 sierpnia i prawdopodobnie po jej zakończeniu zwyżka powyżej ubiegłotygodniowych maksimów będzie kontynuowana. Na razie skala spadku w zestawieniu ze wzrostem nie jest duża, ale zapewne część inwestorów będzie obstawiała scenariusz w ramach, którego potencjał korekcyjny został wyczerpany w piątek rano. Jest to możliwe, ale w takim wypadku w poniedziałek wzrosty winny przyspieszyć.
W Polsce podaż skupiła się na akcjach największych spółek, a relatywnie lepiej wiodło się walorom o mniejszej kapitalizacji. W ujęciu sektorowym w największym stopniu do spadku przyczyniły się akcje spółek surowcowych, paliwowych oraz banków. Pod presją sprzedających znalazły się też walory papierów medialnych.
Do spadku spółek surowcowych w największym stopniu przyczyniły się walory href="http://finanse.wp.pl/isin,PLKGHM000017,notowania-podsumowanie.html">KGHM-uKGHM-u (Zobacz notowania spółki »). Papiery te traciły w korespondencji ze spadkami na rynkach miedzi i srebra. Końcówka tygodnia na tych rynkach upłynęła pod znakiem konsolidacji, co może poprzedzać odwrócenie trendu. Na taki scenariusz liczą inwestorzy, bo akcje KGHM-u w największym stopniu przyczyniły się do odbicia na piątkowej sesji. Podobnie zachowały się walory href="http://finanse.wp.pl/isin,PLJSW0000015,notowania-podsumowanie.html">JSWJSW (Zobacz notowania spółki »), a w przekroju tygodnia największymi przegranymi okazały się walory href="http://finanse.wp.pl/isin,PLLWBGD00016,notowania-podsumowanie.html">BogdankiBogdanki (Zobacz notowania spółki »). W gronie banków najsłabsze wrażenie pozostawiły akcje Millennium, Aliora oraz Getin Noble. W przypadku spółek paliwowych do spadku w największym stopniu przyczyniły się walory PKN. Na pozytywne wyróżnienie zasługuje natomiast Serinus, który od kilku tygodni sukcesywnie odrabia straty. Przebicie oporu na 6,61 w przypadku tego waloru otwiera drogę do dalszej zwyżki. Pozytywne wrażenie pozostawiły akcje spółek informatycznych, do czego w największy m stopniu przyczyniły się walory Asseco Poland, który zyskał ponad 1,7% w skali tygodnia. Miniony tydzień należy ocenić negatywnie, ale myślę, iż potencjał wzrostowy nie został jeszcze wyczerpany. Pytaniem pozostaje czy piątkowe minimum to koniec korekty, czy też w kolejnych dniach ruch ulegnie pogłębieniu.
Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/33820/dmbzwbk-20140925_bp.pdf )
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |