Trwa ładowanie...
d3mz4u7
17-03-2010 09:30

Komentarz walutowy

Wczoraj wieczorem i dzisiaj rano czasu polskiego inwestorzy skupili swoją uwagę na marcowych posiedzeniach banków centralnych odpowiednio amerykańskiego FED-u oraz Banku Japonii.

d3mz4u7
d3mz4u7

Obie instytucje podtrzymały luźny charakter polityki monetarnej w swoich krajach. Bank Rezerw Federalnych pozostawił stopy na niezmienionym poziomie i zapowiedział, że pozostaną one niezmienione przez dłuższy okres ( extended period). Na taką decyzję wpływ miały między innymi słabe raporty z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz potwierdzenie się utrzymania niskiej presji inflacyjnej. Dzisiaj popołudniu inwestorzy poznają kolejne amerykański wskaźniki inflacyjne – dynamika cen producentów – które najprawdopodobniej potwierdzą niemal brak presji inflacyjnej, co potwierdzi słuszność argumentacji amerykańskiego FED-u.

Po wczorajszym posiedzeniu najprawdopodobniej ponownie przesunął się w czasie termin rozpoczęcia procesu zacieśniania polityki monetarnej za Oceanem, co krótkoterminowo pomogło nastrojom inwestorów giełdowych. Dzisiaj rano nastroje te zostały dodatkowo podbudowane decyzjami Banku Japonii, który poszedł jeszcze o jeden krok dalej niż FED i dwukrotnie zwiększył kwotę przeznaczoną na ilościowe luzowanie polityki monetarnej, mając na celu ożywienie akcji kredytowej w Kraju Kwitnącej Wiśni oraz walkę z nadal rosnącą deflacją cen konsumenckich. Wzrosty na światowych rynkach kapitałowych oraz na rynku towarowym odzwierciedlone zostały w ruchu pary EUR/USD na północ w kierunku górnych ograniczeń zakresu wahań 1,36 – 1,38.

Rynek polski

Dzisiaj poznamy raport z polskiego sektora przemysłowego. Jeśli prognozy dotyczące lutowej dynamiki produkcji przemysłowej się potwierdzą to powinniśmy mieć do czynienia z testami marcowych minimów na parze EUR/PLN oraz tegorocznych minimów na parze USD/PLN. Dalsze umocnienie naszej waluty uzależnione będzie od utrzymania się dobrych nastrojów na rynkach kapitałowych. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że do końca tygodnia polskim parom walutowym uda się ustanowić nowe tegoroczne minima, co potwierdzałoby utrzymywanie się długoterminowego trendu spadkowego. Nie bez znaczenia może być pozytywny wpływ powodzenia zaplanowanej na dzisiaj aukcji polskich obligacji 10-letnich. Krótkoterminowa reakcja może polegać na odreagowaniu wcześniej aprecjacji. Tym samym konsolidacja na polskich parach walutowych w pobliżu tegorocznych minimów jest prawdopodobna.

d3mz4u7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mz4u7