Komisarz Tajani: ArcelorMittal wstrzyma zwolnienia w UE
Największy na świecie producent stali ArcelorMittal nie będzie przeprowadzał restrukturyzacji swoich zakładów w Europie do czasu przedstawienia przez KE planu, którego celem jest ochrona sektora stalowego - ogłosił komisarz UE ds. przemysłu Antonio Tajani.
W zeszłym tygodniu zwrócił się on do ArcelorMittal, by grupa wstrzymała się z decyzjami o zamykaniu hut i zakładów do czasu zapoznania się z planem Komisji Europejskiej, który ma być gotowy do lata. Zwolnieniami dotknięte są zakłady m.in. we Francji, Belgii i Luksemburgu. Również polskie huty należące do stalowego giganta z powodu kryzysu muszą wstrzymywać produkcję.
Tajani spotkał się we wtorek z szefem grupy Lakshmi Mittalem. Na wieczornej konferencji prasowej poinformował, że ArcelorMittal nie będzie przeprowadzał dalszej restrukturyzacji do czasu przedstawienia przez KE planu dotyczącego sektora stali. Podkreślając, że jest to krok w dobrym kierunku, wezwał również rządy i związki zawodowe, by działały w tym samym duchu.
- Komisja Europejska ze swojej strony jest zdeterminowana, by przygotować plan ws. rynku stali. Przedstawimy go w czerwcu - zapowiedział komisarz.
W Polsce działa spółka ArcelorMittal Poland, do której należy ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą też Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, czyli największy producent koksu w Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 12 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 15 tys. Od 2004 r. ArcelorMittal zainwestował w Polsce blisko 5 mld zł.
29 stycznia ArcelorMittal Warszawa wstrzymał czasowo produkcję na wydziałach stalowni i walcowni, odpowiednio na 9 i 11 dni. Jak tłumaczyła spółka, decyzja została podjęta na skutek utrzymującego się od wielu miesięcy drastycznego spadku zamówień na pręty żebrowane, które stanowią 40 proc. produkcji zakładu.
W całej Europie ArcelorMittal zatrudnia prawie 100 tys. ludzi.