Trwa ładowanie...
d4jmcg4
23-01-2016 13:20

Komisarz UE: powstanie zespół ds. kanału przez Mierzeję Wiślaną

Komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella zapowiedział powołania specjalnego zespołu ws. projektu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślana - poinformował w sobotę w komunikacie resort gospodarki morskiej.

d4jmcg4
d4jmcg4

W piątek komisarz UE Karmenu Vella spotkał się w Warszawie m.in. z ministrem gospodarka morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem.

"Kwestie związane z tym przedsięwzięciem (kanałem żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną - PAP) trzeba będzie rozstrzygnąć wspólnie na kolejnych spotkaniach" - powiedział cytowany w komunikacie Vella. Jak dodał resort, komisarz zasygnalizował utworzenie specjalnego zespołu mającego wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące projektu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

Resort wskazał w komunikacie, że Gróbarczyk przekonywał, iż za przekopem Mierzei Wiślanej przemawiają szanse rozwoju gospodarczego, ekonomicznego tego obszaru, oraz kwestie braku swobodnej żeglugi i bezpieczeństwa kraju w tym obszarze.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma połączyć Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

d4jmcg4

Szef resortu gospodarki morskiej mówił także o "bardzo poważnym problemie" dotyczącym stanu populacji gatunków ryb Bałtyku oraz o "fatalnych w skutkach" dla środowiska morskiego masowych połowach przemysłowych. Gróbarczyk zadeklarował poparcie dla programów UE ochrony dorsza, szprota, śledzia.

Wskazał, że główne założenia polityki ministerstwa w tym obszarze to m.in. wsparcie drobnych rybaków i rodzinnego rybołówstwa.

Jak wskazał resort w komunikacie komisarz zadeklarował zwiększenie kontroli na Bałtyku i poprawę monitoringu, m.in. poprzez działania EFCA (Europejska Agencja Kontroli Rybołówstwa) w celu ochrony populacji ryb.

"Będziemy wywierać presję na Parlamencie Europejskim, by jak najszybciej została przyjęta długofalowa strategia dla Morza Bałtyckiego, zapewniająca stabilną sytuację rybakom. Bałtyk jest dla nas priorytetem" - podkreślił cytowany w komunikacie Karmenu Vella.

Zapewnił, że Unia będzie chronić drobne rybołówstwo, i są na ten cel fundusze. "Nie możemy stracić rybaków poławiających na małą skalę" - zaznaczył Vella.

d4jmcg4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jmcg4