Trwa ładowanie...
materiały budowlane
+1
17-12-2009 16:20

Komisja: 4 miesiące na zwrot VAT od materiałów budowlanych

Na zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych inwestorzy powinni mieć nie 6 miesięcy jak obecnie, ale cztery miesiące - uznali w czwartek posłowie sejmowych komisji: finansów publicznych i infrastruktury.

Komisja: 4 miesiące na zwrot VAT od materiałów budowlanychŹródło: Jupiterimages
d3s9wcq
d3s9wcq

Zaproponowany przez sejmową Komisję "Przyjazne Państwo" projekt zmian w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, nad którym w czwartek pracowały komisje, przewidywał wprowadzenie 60-dniowego terminu zwrotu.

Zgodnie z obecnymi przepisami, podatnicy, którzy tzw. systemem gospodarczym remontują mieszkania lub budują domy, mogą - w terminie 6 miesięcy - uzyskać zwrot kwoty odpowiadającej części VAT zawartego w cenie kupionych przez nich materiałów budowlanych. Odpowiada ona różnicy między 22-proc. stawką podatku VAT a 7-proc. stawką.

Według autorów projektu nowelizacji, skrócenie terminu do 60 dni ujednoliciłoby go z terminem zawartym w znowelizowanej w ubiegłym roku ustawie o podatku od towarów i usług. "Spowoduje to uwolnienie środków finansowych dotychczas zamrożonych poprzez niezgodne z zasadą neutralności brzmienie przepisu, przyczyniając się do zwiększenia możliwości szybszego ukończenia budowy lub remontu" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

d3s9wcq

Skróceniu terminu do 60 dni sprzeciwił się rząd. Zdaniem wiceministra finansów Macieja Grabowskiego, analogia do zwrotu VAT jest nietrafna, w przypadku materiałów budowlanych nie ma mowy o zwrocie podatku lecz jedynie części kwoty zapłaconej za materiały budowlane.

Wiceminister wyjaśnił, że urzędy skarbowe mają pół roku na weryfikację wniosku, a ich decyzja jest ostateczna. W przypadku VAT, czas na zwrot co prawda skrócono do 60 dni, ale urząd ma jeszcze pięć lat na kontrolę podatnika.

Grabowski powiedział, że resort może się zgodzić na skrócenie terminu do czterech miesięcy. Stosowną poprawkę zgłosiła poseł Krystyna Skowrońska z PO. Komisje poparły zarówno tę zmianę, jak i wprowadzenie do nowelizacji przepisu przejściowego. Zgodnie z nim, nowy termin miałby zastosowanie do wniosków o zwrot części wydatków na materiały budowlane złożonych po wejściu w życie ustawy. Komisje uznały, że będzie ona obowiązywała z dniem ogłoszenia.

d3s9wcq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s9wcq