Trwa ładowanie...
d434sl6
deficyt
29-08-2013 16:45

Komisja finansów za poprawką do noweli ustaw okołobudżetowych

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji finansów jej członkowie zaproponowali poprawkę do nowelizacji ustawy dotyczącej tegorocznego budżetu. Poprawka dotyczy Krajowego Funduszu Drogowego.

d434sl6
d434sl6

Projekt nowelizacji ustaw okołobudżetowych jest związany z rewizją tegorocznego budżetu, w którym deficyt ma być zwiększony o ok. 16 mld zł, a cięcia w resortach wynieść niemal 7,7 mld zł. "Przedłożone propozycje przepisów mają swoje odzwierciedlenie w kwotach ujętych w projekcie zmiany budżetu państwa na rok 2013 i umożliwiają realizację noweli budżetu" - napisano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji niektórych ustaw w związku z rewizją tegorocznego budżetu.

Poprawkę do projektu noweli ustaw okołobudżetowych, którą poparła większość członków komisji, złożyła wiceprzewodnicząca komisji Krystyna Skowrońska (PO). Jak mówiła, poprawka dotyczy m.in. spraw związanych z Krajowym Funduszem Drogowym i przeznaczenia środków z niego nie tylko na remonty dróg, ale też na ich przebudowę.

- Co do kwoty środków zmiany nie będzie, jednakże rozszerzenie tytułu zwiększy elastyczność wydatkowania tych środków na występujące potrzeby - mówiła Skowrońska podczas obrad komisji.

W projekcie noweli ustaw okołobudżetowych zaproponowano wprowadzenie regulacji mówiącej, że w br. na finansowanie potrzeb obronnych Polski zostanie przeznaczonych z budżetu 28 mld 252 mln 277 tys. zł. "W roku 2013 nie będzie miał zatem zastosowania przepis (...), z którego wynika, iż na finansowanie potrzeb obronnych Rzeczypospolitej Polskiej przeznacza się corocznie wydatki z budżetu państwa w wysokości nie niższej, niż 1,95 proc. Produktu Krajowego Brutto z roku poprzedniego" - wskazano w uzasadnieniu do projektu.

d434sl6

Kolejna proponowana zmiana dotyczy szkolnictwa wyższego. Chodzi o zawieszenie w tym roku waloryzacji środków na dofinansowanie zadań projakościowych. "W związku z koniecznością redukcji wydatków budżetu państwa, środki planowane na zadania projakościowe skierowane zostaną na realizację najpilniejszych potrzeb w tym zakresie" - napisano w uzasadnieniu.

Projekt odnosi się też do finansowania infrastruktury kolejowej. "Zmiana związana jest głównie z planowaną w 2013 r. zmianą w strukturze źródeł finansowania projektów inwestycyjnych realizowanych przez PKP PLK S.A. w zakresie infrastruktury kolejowej" - czytamy.

Podkreślono, że zmiana ta nie spowoduje zmniejszenia całkowitych nakładów na inwestycje kolejowe, gdyż środki z budżetu na ten rok mają być zastąpione środkami PKP PLK. "W roku 2013 na finansowanie zadań związanych z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem, ochroną i zarządzaniem infrastrukturą transportu lądowego, finansowaną lub dofinansowaną przez ministra właściwego do spraw transportu, zaplanowano łącznie kwotę 4 mld 750 mln 905 tys. zł" - dodano.

W uzasadnieniu czytamy też, że wejście w życie tej noweli jest powiązane z terminem wejścia w życie nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej. Obecnie nad rewizją budżetu pracują poszczególne komisje sejmowe. W przyszłym tygodniu sprawozdaniem z tych prac ma zająć się komisja finansów, a drugie i trzecie czytanie noweli budżetu na 2013 r. ma nastąpić podczas kolejnego posiedzenia Sejmu.

d434sl6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d434sl6