Komisja finansów za szybszym wejściem w życie unijnych regulacji EMIR

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się we wtorek za przyspieszeniem wejścia w życie przepisów wprowadzających do polskiego prawa unijne regulacje tzw. EMIR, dotyczące rozliczania transakcji na rynku finansowym.

Chodzi o poselski projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz ustawy o spółkach publicznych.

Zmiana ma dostosować polskie przepisy do unijnego projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie transakcji na instrumentach pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, partnerów centralnych i repozytoriów transakcji (tzw. EMIR).

Rozporządzenie, które wkrótce ma wejść w życie we wszystkich krajach UE, wprowadza wymóg dokonywania rozliczeń transakcji zawieranych na rynku finansowym w oparciu o wykorzystanie funkcji partnera centralnego i tzw. nowacji rozliczeniowej. Jest to mechanizm polegający na tym, że podmiot rozliczający transakcje staje się kupującym dla każdego sprzedającego i sprzedającym dla każdego kupującego - tym samym wstępuje w prawa i obowiązki pierwotnych stron transakcji.

"Wprowadzenie mechanizmu nowacji czyni zatem izbę rozliczeniową podmiotem bezpośrednio odpowiedzialnym za rozliczenie transakcji (...). Tym samym wzmacnia to system dokonywanych rozliczeń, ponieważ gwarantuje stronom transakcji jej wykonanie" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Poseł Wiesław Janczyk (PiS), przedstawiając we wtorek sprawozdanie z prac podkomisji nad projektem poinformował, że instytucje finansowe postulowały, by zmiany wprowadzić szybciej niż pierwotnie przewidziano w dokumencie (założono, że nowelizacja wejdzie w życie 60 dni od dnia ogłoszenia - PAP). Wyjaśnił, że rynek chce być wcześniej przygotowany do wejścia w życie rozporządzenia UE.

- W sytuacji, gdyby polskie przepisy zostały zmienione już po wejściu w życie przepisów unijnych, mogłoby zabraknąć czasu na przygotowanie naszych instytucji do zapewnienia konkurencyjności w ramach UE. (...) Dlatego powstała inicjatywa poselska, a nie projekt rządowy - tłumaczył sprawozdawca.

Dodał, że pierwotny projekt był obarczony wieloma błędami, w związku z tym podkomisja wprowadziła do niego wiele zmian, głównie redakcyjnych. Wśród zmian merytorycznych wymienił zmianę tytułu ustawy (początkowo był to projekt ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz innych ustaw - PAP) oraz skrócenie wejścia w życie noweli do 30 dni.

Podczas wtorkowego posiedzenia komisja przyjęła poprawkę posła Sławomira Neumanna (PO), która przewiduje, że zmiana wejdzie w życie 14 dni od dnia ogłoszenia. Inna wprowadzona do projektu przez komisję poprawka przewiduje, że Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych będzie mógł prowadzić - na zasadach określonych w odrębnym regulaminie - repozytorium transakcji, gdzie będą gromadzone informacje dotyczące transakcji.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)