Trwa ładowanie...
d465hqn
nowelizacja

Komisja finansów zajmie się projektem noweli ustawy o finansach publicznych

Sejm nie przyjął w środę wniosku SLD i SP o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych, w związku z czym projektem tym zajmie się teraz komisja finansów publicznych.
Share
Komisja finansów zajmie się projektem noweli ustawy o finansach publicznych
Źródło: WP.PL
d465hqn

W głosowaniu wzięło udział 429 posłów, za odrzuceniem wniosku głosowało 225, za jego przyjęciem było 201 posłów, a trzech wstrzymało się od głosu.

Projekt przewiduje zawieszenie do końca roku sankcji nakładanych na finanse publiczne po przekroczeniu tzw. pierwszego progu ostrożnościowego, gdy relacja długu publicznego do PKB przekracza 50 proc. W takiej sytuacji, z którą mamy do czynienia od kilku lat, rząd nie może uchwalać projektu budżetu, w którym relacja deficytu budżetu państwa do dochodów budżetu byłaby wyższa niż relacja wynikająca z aktualnej ustawy budżetowej. Ponadto projekt zakłada zawieszenie tymczasowej reguły wydatkowej, która mówi, że wydatki tzw. elastyczne nie mogą rosnąć więcej niż 1 proc. powyżej inflacji.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że procykliczność sankcji po przekroczeniu pierwszego progu ostrożnościowego wymusza podjęcie restrykcyjnych działań ograniczających deficyt sektora finansów publicznych w momencie, kiedy gospodarka znajduje się w fazie spowolnienia.

d465hqn

Podziel się opinią

Share
d465hqn
d465hqn