Komisja za dalszymi pracami nad projektem ustawy o cudzoziemcach
Ułatwienia dla cudzoziemców pracujących i studiujących w Polsce oraz
chcących zalegalizować pobyt ma wprowadzić nowa ustawa o cudzoziemcach. W środę zawierający ponad
520 artykułów rządowy projekt poparła sejmowa komisja spraw wewnętrznych.
24.10.2013 | aktual.: 24.10.2013 11:40
Ułatwienia dla cudzoziemców pracujących i studiujących w Polsce oraz chcących zalegalizować pobyt ma wprowadzić nowa ustawa o cudzoziemcach. W środę zawierający ponad 520 artykułów rządowy projekt poparła sejmowa komisja spraw wewnętrznych.
Jest to jeden z największych projektów, który w tej kadencji Sejmu trafił do komisji spraw wewnętrznych. W środę rozpatrzyła ona pozytywnie sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej w tej sprawie.
Projekt przygotowało MSW. Dzięki niemu cudzoziemcy mają łatwiej i szybciej uzyskiwać zezwolenia na pobyt w Polsce. Za dalszymi pracami nad projektem opowiedziały się wszystkie kluby parlamentarne.
W projekcie wydłużono z 2 do 3 lat maksymalny okres, na jaki cudzoziemcom może być udzielone zezwolenie na pobyt czasowy. Cudzoziemcom studiującym na polskich uczelniach zezwolenie na pobyt czasowy będzie przyznawane na 15 miesięcy. Nowością w projekcie jest przyznanie jednego zezwolenia zarówno na pobyt, jak i na pracę. Projekt wprowadza regulacje dotyczące umieszczania dzieci cudzoziemskich pozbawionych opieki w strzeżonych ośrodkach - będą mogły tam trafiać tylko dzieci powyżej 15. roku życia.
W myśl projektu wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy cudzoziemiec będzie mógł złożyć w dogodnym dla siebie momencie. Teraz każdy, kto chce przedłużyć pobyt na terytorium naszego kraju, musi z takim wnioskiem wystąpić przynajmniej 45 dni przed końcem ważności wizy lub aktualnego zezwolenia na pobyt.
Nowym rozwiązaniem jest także przyspieszenie procedury udzielania zezwoleń na pobyt. W tym celu skrócono termin, w którym odpowiednie służby udzielają informacji, czy wjazd i pobyt cudzoziemca nie zagraża m.in. bezpieczeństwu albo porządkowi publicznemu. Dotychczasowy termin 30 dni skrócono do 21.
W projekcie wprowadzono zapis, że cudzoziemiec, który ubiega się o zezwolenie na pobyt czasowy, nie będzie musiał przedstawiać tytułu prawnego do zajmowanego lokalu, wystarczy, jeśli wykaże, że ma zapewnione w Polsce miejsce zamieszkania.
Nowa ustawa wprowadzi wymóg znajomości języka polskiego w przypadku ubiegania się o zezwolenie na pobyt na czas nieoznaczony.
Cudzoziemcom studiującym na polskich uczelniach zezwolenie na pobyt czasowy będzie przyznawane na 15 miesięcy. Cudzoziemcy kontynuujący studia na kolejnym roku będę mogli otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy na okres do 2 lat, a nie jak do tej pory na rok.
Zmiany obejmą także cudzoziemców - absolwentów polskich uczelni, którzy poszukują w Polsce pracy. Będą oni mogli ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy na okres jednego roku.
Cudzoziemiec, który pracuje w Polsce, będzie mógł ubiegać się o zezwolenie na pobyt oraz pracę, w ramach jednej procedury. Obecnie to pracodawca, który chce zatrudnić w Polsce cudzoziemca, musi ubiegać się dla niego o zezwolenie. Dopiero po jego uzyskaniu cudzoziemiec może wystąpić o zezwolenie na pobyt.
Procedura wydawania zezwoleń na pracę nie zostanie zlikwidowana. Pracodawca nadal będzie miał możliwość uzyskania zezwolenia na pracę, które będzie uprawniało m.in. do ubiegania się o wizę dla cudzoziemca chcącego pracować w Polsce.
Ponadto cudzoziemiec będzie mógł przez jeden miesiąc pozostawać bez zatrudnienia. W tym czasie nie straci udzielonego mu wcześniej zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.
(AS)