Trwa ładowanie...
d1fog6w

Komorowski i Gaszparovicz o gospodarce i priorytetach polskiej prezydencji w UE

Dwustronna współpraca gospodarcza, handlowa i polityczna oraz priorytety polskiej prezydencji w UE były tematem wtorkowych rozmów w Bratysławie prezydentów Polski Bronisława Komorowskiego i Słowacji Ivana Gaszparovicza.

d1fog6w
d1fog6w

Omawiano też kwestię bezpieczeństwa energetycznego i nowego budżetu UE na lata 2014-2020.

Prezydent Komorowski wraz z małżonką przebywa z dwudniową wizytą oficjalną na Słowacji.

Przywódcy obu państw, którzy przewodniczyli przed południem rozmowom plenarnym polskiej i słowackiej delegacji, wyrazili zadowolenie z bardzo dobrych relacji dwustronnych. Jak podkreślił po spotkaniu z Ivanem Gaszparoviczem Bronisław Komorowski na wspólnej konferencji prasowej, Polskę i Słowację łączą stosunki na "poziomie absolutnie ponadstandardowym".

Tematem rozmów była również sytuacja kryzysowa w Unii Europejskiej i kwestia udzielania pomocy państwom, które znalazły się w takiej sytuacji. Polska przejmuje przewodnictwo w Radzie UE od 1 lipca.

d1fog6w

- Rozmawialiśmy także o tym, że rok 2011 jest takim naszym rokiem: Republika Słowacka przewodniczyła Grupie Wyszehradzkiej, przekazuje teraz to przewodnictwo Republice Czeskiej. Węgry przewodniczyły UE - teraz prezydencję obejmuje Polska - zauważył na konferencji Gaszparovicz. Prezydent Słowacji dodał, że jest to czas, kiedy jego kraj "może podkreślić swą rolę, a Polska może promować nasze interesy".

Grupę Wyszehradzką tworzą cztery środkowoeuropejskie kraje: Polska, Czechy, Węgry i Słowacja. Współpraca nie ma charakteru instytucjonalnego, opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych poziomach politycznych, w tym prezydentów, premierów i szefów MSZ. Jak informowali przedstawiciele polskiego rządu, państwa Grupy dążą do uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie budżetu UE po 2013 roku.

Gaszparovicz podkreślił, że z punktu widzenia Bratysławy "najważniejszymi kwestiami w najbliższym półroczu prezydencji UE będzie bezpieczeństwo energetyczne oraz właśnie przygotowanie perspektywy budżetowej na lata 2014-2020".

Ze swej strony Komorowski pogratulował Słowacji "udanego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, które przyniosło zapowiedź realizacji ważnego, także z punktu widzenia Polski, tworzenia wyszehradzkiej grupy bojowej, wkładu w postęp integracji europejskiej i obszar bezpieczeństwa".

d1fog6w

Polski prezydent przypomniał, że kwestia bezpieczeństwa jest "ważnym obszarem, który znajdzie wyraz w priorytetach prezydencji Polski w UE".

Komorowski z satysfakcją mówił ponadto o "daleko idącej zbieżności poglądów (ze Słowacją) w kwestii perspektyw krajów na wschód od UE, jeśli chodzi o ich uczestnictwo w integracji Europy". Jak przypomniał, "trzecim priorytetem Polski w ramach sprawowania przewodnictwa w Radzie UE będzie "aktywna polityka wschodnia z podkreśleniem znaczenia Partnerstwa Wschodniego".

Polski prezydent nawiązał także do inwestycji infrastrukturalnych i komunikacyjnych łączących Polskę i Słowację, takich jak Via Carpatia. Wyraził nadzieję, że "dotychczasowe plany zostaną do końca zrealizowane: a więc interkonektor gazowy na granicy polsko-słowackiej, jak i dokończenie drogi szybkiego ruchu Bielsko-Biała-Żylina".

13 stycznia br. operatorzy gazociągów przesyłowych z Polski i Słowacji Gaz-System i Eustream podpisali list intencyjny w sprawie budowy transgranicznego łącznika gazowego. Interkonektor miałby stać się wschodnim ogniwem korytarza gazowego Północ-Południe, docelowo łączącego planowane terminale LNG w Świnoujściu i na chorwackiej wyspie Krk. Decyzje w sprawie budowy łącznika polsko-słowackiego mają zapaść w 2012 roku.

d1fog6w

Po spotkaniu z szefem słowackiego państwa prezydent Komorowski udał się na uroczyste śniadanie wydane przez premier Ivetę Radiczovą. Następnie spotka się z burmistrzem Bratysławy Milanem Ftacznikiem, przedstawicielami Polonii i przewodniczącym słowackiego parlamentu (Rady Narodowej) Richardem Sulikiem.

W środę, w drugim dniu wizyty, prezydenci Polski i Słowacji złożą na bratysławskim Devinie wieniec pod pomnikiem ofiar walki o wolność, upamiętniającym tych, którzy zginęli w czasie nielegalnego przekraczania granicy między ówczesną Czechosłowacją a Republiką Austrii.

Z Bratysławy Karolina Cygonek

d1fog6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fog6w