Komorowski: kryzys szansą na pogłębienie integracji (opis)

Kryzys jest szansą na pogłębienie integracji europejskiej - przekonywał we wtorek w PE prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślał, że wszystkie kraje powinny mieć szansę znalezienia się w pogłębionej UE, a kryterium uczestnictwa powinna być zdrowa gospodarka.

Komorowski: kryzys szansą na pogłębienie integracji (opis)
AFP/GEORGES GOBET

- Kryzys to szansa, by dać nowy impuls procesowi pogłębiania integracji europejskiej i przebudowania naszych instytucji w taki sposób, aby UE uzyskała zdolność do działania - mówił Komorowski do europosłów w Strasburgu. Tak, by UE odzyskała "zdolność dalszego rozwoju i integracji. Dlatego odpowiedzią na kryzys powinno być "więcej Europy", jak zapisano w programie polskiej prezydencji - podkreślił.

Prezydent wskazywał, że to "niewystarczająca zdolność rządów i organów" Unii do sprostania kryzysowi rodzi "społeczny europesymizm, wzmaga skłonności do działań jednostronnych i skłania do szukania rozwiązań na własną rękę".

Komorowski przekonywał, że obecnie europejski model społeczny stanął pod znakiem zapytania. - To właśnie ten model sprawiał, że życie w Europie było i jest nadal uważane za najbardziej ludzkie" - wyjaśnił. Jednak w wyniku kryzysu UE i jej społeczeństwa znajdują się w punkcie zwrotnym, "w być może najtrudniejszym momencie od zapoczątkowania integracji - dodał prezydent, który przebywa z jednodniową wizytą w Strasburgu. Dlatego - przekonywał - potrzebne są "odważne decyzje".

Polska - jak dodał Komorowski - chce brać udział w przygotowywaniu antykryzysowych decyzji. - Chociaż mój kraj jest jeszcze poza strefą euro, chcemy współdziałać w tworzeniu i realizowaniu planów naprawczych - powiedział prezydent. Podkreślił, że stawką jest przyszłość projektu integracji i miejsca Europy w świecie.

Rozpad strefy euro "mógłby być wstępem do odwrócenia procesu integracji", "łącznie z porzuceniem Unii jako projektu politycznego" - ostrzegał, wywołując oklaski. Niektórzy mówią o powrocie do przeszłości, do prób dominacji, nacjonalistycznych postaw, do ponownego wznoszenia granic jako konsekwencji upadku wspólnej waluty. Nie dopuszczamy w Polsce myśli o takich scenariuszach - zapewnił.

Komorowski odwołał się do ostatnich propozycji zacieśniania integracji gospodarczej, ale tylko w ramach strefy euro. - Coraz częściej pojawiają się propozycje, by w oparciu o strefę euro pogłębić proces integracji europejskiej. Rzeczywistość, także rzeczywistość kryzysu, skłania do otwartości na dyskusję w tej kwestii. Należy jednak pamiętać, że tak głębokie zmiany, jeśli nie mają zaszkodzić całości projektu zwanego Europa, powinny dokonywać się na drodze zmian w traktatach - powiedział i dodał, że wówczas wypowiedzieć powinny się wszystkie kraje UE.

Komorowski przekonywał, że powinno się dać szansę wszystkim krajom na udział w pogłębionej integracji UE, o ile spełnią one "jasne kryteria". Zauważył jednak, że "może po prostu posiadanie własnej, narodowej, zdrowej gospodarki" powinno być kryterium znalezienia się w takiej pogłębionej współpracy.

- Aktualny kryzys pokazuje, że wzmocnienie ekonomicznego filaru Unii Gospodarczej i Walutowej jest niezbędne - przyznał. Jego zdaniem wzmacnianie zarządzania gospodarczego może się odbywać poprzez Pakt Euro Plus, czyli porozumienie o zacieśnianiu polityk gospodarczych w krajach strefy euro, a także tych, które aspirują i chcą już teraz integrować się z eurolandem.

- Jedynie silnie zintegrowana Unia ma szansę skutecznego oddziaływania na innych i współdecydowania o wspólnie przyjmowanych rozwiązaniach - podkreślił prezydent.

Zaapelował także o wsparcie wysiłków polskiej prezydencji zmierzających do szybkiego przyjęcia tzw. sześciopaku, czyli już zaproponowanych przez Komisję Europejską sześciu aktów legislacyjnych wzmacniających m.in. unijny Pakt Stabilności i Wzrostu, trzymający w ryzach finanse publiczne krajów UE. Sześciopak przewiduje m.in. sankcje wobec państw strefy euro nieprzestrzegających dyscypliny finansów publicznych. Jego wdrożenie ma uchronić UE przed kolejnymi kryzysami. Chociaż miał on być przyjęty przed wakacjami za prezydencji węgierskiej, Parlament Europejski oraz kraje UE nie doszły do porozumienia.

Komorowski wezwał także UE do poważniejszego niż dotychczas podejścia do wschodnich sąsiadów. Przekonywał, że szczyt Partnerstwa Wschodniego powinien doprowadzić do sformułowania jasnej i ambitnej deklaracji politycznej UE w tej kwestii.

W przemówieniu prezydent podkreślał też, że polskie państwo od upadku komunizmu zwrócone było w stronę UE. - Polska transformacja była dziełem samych Polaków. Ale jej kierunek wyznaczało dążenie do połączenia z jednoczącą się Europą - powiedział. Zapewnił, że Polacy pamiętają o znakach solidarności i pomocy w integracji ze strony Zachodu.

Prezydent Komorowski oświadczył też, że wizyta w Parlamencie Europejskim jest dla niego źródłem wzruszenia i optymizmu co do przyszłości Europy. Zauważył, że na sali ma wielu przyjaciół i przypomniał, że podczas stanu wojennego zajmował się redagowaniem podziemnego pisma "ABC". To, że można od redagowania konspiracyjnej prasy "przejść do spotkania z PE w sytuacji, gdy Polska sprawuje przewodnictwie w Unii Europejskiej, jest źródłem optymizmu politycznego co do przyszłości naszego kontynentu - powiedział.

Ze Strasburga Julia Potocka, Agata Byczewska i Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP
kekryzys finansowyue

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.