Trwa ładowanie...
d2374er

Kompania Węglowa ogłosiła konkurs na prezesa "starej spółki"

Rada nadzorcza Kompanii Węglowej ogłosiła konkurs na prezesa zarządu tej spółki. Nie oznacza to rezygnacji dotychczasowego szefa KW, a związane jest z procesem tworzenia tzw. Nowej KW. Konkurs na stanowisko prezesa nowej spółki ma być ogłoszony w kolejnych dniach.

Share
d2374er

Jak poinformowała w czwartkowym komunikacie KW, pisemne zgłoszenia kandydatów na prezesa tej firmy będą przyjmowane do 8 października, otwarcie zgłoszeń nastąpi 12 października, a rozmowę kwalifikacyjną zaplanowano na 16 października.

Rzecznik KW Tomasz Głogowski wyjaśnił w czwartek PAP, że proces tworzenia NKW spowodował konieczność wyłonienia zarządu zarówno w dotychczasowej spółce, która nadal będzie istniała, jak i w nowej firmie. Nie oznacza to dymisji obecnego prezesa KW Krzysztofa Sędzikowskiego.

Jak podawały pod koniec sierpnia media, Sędzikowski rozważał złożenie rezygnacji z funkcji prezesa Kompanii w związku z przeciągającym się wówczas procesem poszukiwania inwestorów dla NKW - spółki, która ma przejąć kopalnie KW.

d2374er

KW podała jednak 31 sierpnia, że pozostanie on na stanowisku. "Krzysztof Sędzikowski podjął decyzję o nieskładaniu rezygnacji z funkcji prezesa Kompanii Węglowej. W ub. tygodniu odbyły się intensywne rozmowy w Ministerstwie Skarbu Państwa w sprawie pozyskania inwestorów dla Nowej Kompanii Węglowej. Istnieje realna szansa na utworzenie nowej spółki" - napisano w przesłanym PAP oświadczeniu.

7 września minister skarbu Andrzej Czerwiński mówił dziennikarzom, że choć najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby zaangażowanie do programu restrukturyzacji KW energetyki, "ostrożność ze strony spółek energetycznych kazała szukać innych rozwiązań". Wskazał też, że "więcej czasu" wymagał inny scenariusz zakładający oparcie programu na Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw (FIPP).

Zaakceptowanym dzień później przez rząd scenariuszem dla Nowej KW okazało się dokapitalizowanie Towarzystwa Finansowego Silesia pakietami akcji spółek Skarbu Państwa. TF Silesia będzie mogło zaciągać kredyty pod ich zastaw na finansowanie Nowej KW. Struktura kapitałowa Nowej KW ma się zmieniać, ale w wersji wyjściowej udział w niej - poza Silesią (1,2 mld zł wkładu: 200 mln środków własnych plus 1 mld zł finansowania zaciągniętego pod akcje SP) - mają mieć FIPP (300 mln zł) i Węglokoks (700 mln zł z konwersji długu KW).

"Płynność finansową opieramy o zasoby Węglokoksu, Silesii oraz Polskich Inwestycji Rozwojowych" - powiedział 8 września Czerwiński.

d2374er

Do TF Silesia trafić ma ogółem 1 proc. akcji PGE, 1 proc. akcji PZU oraz 2 proc. akcji PGNiG, wartych ok. 1,4 mld zł. Jak mówił 8 września wiceminister skarbu i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk, akcje te mają stanowić zabezpieczenie dla rozmów finansowych Silesii z rynkiem. Każdorazowo zgodę na dysponowanie tymi akcjami przez TF Silesia ma wydawać minister skarbu.

Kowalczyk zapewnił, że nie oznacza to sprzedaży tych akcji na rynku i że "takiej potrzeby nie ma i nie będzie". Poinformował, że do końca roku ma z przekazania akcji trafić na finansowanie Nowej KW 800 mln zł. Kolejne 700 mln zł ma trafić do Nowej KW w I kw. 2016 r. Na proces restrukturyzacji KW potrzebuje 1,5 mld zł. Według resortu Nowa KW będzie gotowa 1 października.

Kowalczyk zasygnalizował też, że bezpośrednią inwestycją w NKW jest zainteresowany inwestor prywatny.

Utworzenie Nowej KW i przeniesienie do niej części aktywów dotychczasowej Kompanii zakłada rządowy plan naprawczy dla górnictwa wdrażany wobec narastających problemów finansowych tej spółki. Jeszcze w 2012 r. Kompania miała ponad 170 mln zł zysku, w 2013 r. zanotowała prawie 700 mln zł straty, a w ub.r. - ponad 2,4 mld zł straty gotówkowej. W I półroczu br. spółka miała blisko 750 mln straty netto. Styczniowe porozumienie rządu ze związkowcami zakłada, że proces tworzenia Nowej KW zostanie zakończony do 30 września.

d2374er

Zaczątkiem Nowej KW jest spółka Węglokoks Rybnicki Okręg Wydobywczy. KW podpisała z nią umowę przedwstępną ws. sprzedaży tzw. czterech zorganizowanych części kopalń KW: Rydułtowy-Anna, Marcel, Jankowice i Chwałowice. Spółka ostatecznie ma zostać utworzona na bazie 11 kopalń znajdujących się dotychczas w strukturach KW i kilku innych zakładów spółki.

W maju br. KW sfinalizowała sprzedaż Węglokoksowi Kraj kopalń Bobrek i Piekary, a także przekazała do Spółki Restrukturyzacji Kopalń kopalnię Centrum (wcześniej też Brzeszcze i Makoszowy). Zakłady te przynosiły KW ok. 50-60 proc. strat. 15 maja władze SRK i Tauronu podpisały list intencyjny ws. ew. nabycia kopalni Brzeszcze. SRK ogłosiła przetarg ws. sprzedaży kopalni Brzeszcze, do którego przystąpiło trzech oferentów, wśród nich współtworzona przez Tauron spółka celowa.

d2374er

Podziel się opinią

Share
d2374er
d2374er