Trwa ładowanie...

Kompromitująca wpadka ZUS. Udostępnia kalkulator emerytur, który źle liczy

Chcesz sprawdzić, jakiej wysokości emeryturę dostaniesz? ZUS ma rozwiązanie - za swojej stronie udostępnia specjalny kalkulator. Jest jednak pewien problem - kalkulator działa błędnie.

Kompromitująca wpadka ZUS. Udostępnia kalkulator emerytur, który źle liczyŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
d12km1y
d12km1y

O wpadce ZUS informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Jak pisze gazeta, narzędzie jest dostępne na stronie internetowej ZUS oraz w ramach Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Błąd polega na tym, że kalkulator nie został dostosowany do obniżenia wieku emerytalnego, które nastąpiło w październiku zeszłego roku.

Wideo: decyzja rządu ws. ZUS może uderzyć w budżet

Gazeta pisze, że osoby, które w styczniu osiągnęły wiek emerytalny (kobiety - 60 lat, mężczyźni - 65 lat), nie mogą wskazać tego wieku jako momentu przejścia na emeryturę. Kalkulator wymusza wybranie 61 lat u kobiet i 66 lat w przypadku mężczyzn.

d12km1y

To jeszcze nie wszystko. Gdy "Dziennik Gazeta Prawna" sprawdził kalkulator na konkretnym przykładzie, okazało się, że narzędzie liczy dwie różne emerytury.

Żadne z wyliczeń nie pokrywało się z kalkulacjami, jakie dla gazety przeprowadził doradca emerytalny ZUS.

ZUS nie ma sobie jednak niczego do zarzucenia i przekonuje, że kalkulator podaje jedynie prognozowaną wysokość emerytury. Ile naprawdę dostaniemy, dowiemy się dopiero wtedy, gdy złożymy wniosek o emeryturę.

d12km1y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12km1y