Komputery schodzą już z taśmy, ale otwarcie fabryki Della dopiero nastąpi
W oficjalnej uroczystości otwarcia łódzkiej fabryki Dell weźmie udział założyciel tego koncernu, 43-letni Michael Dell. Uroczystość rozpocznie się 23 stycznia o godz. 8.45. Michael Dell, którego majątek szacowany jest na ponad 17 mln. dolarów, ma zamiar prosto z Łodzi pojechać do Davos na Światowe Forum Gospodarcze, które rozpoczyna się w tym samym dniu.
Dell Computer Corporation powstał w 1984 roku. Przychody firmy w ostatnim roku wyniosły 57,4 miliarda dolarów. W 2005 roku pojawiły się pierwsze pogłoski o tym, że korporacja ma zamiar zainwestować w Polsce. Gigant komputerowy zwrócił uwagę na propozycję Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która wskazała na tereny na Olechowie, w Aleksandrowie i w Strykowie. Teren w Łodzi był oglądany na końcu, a jednak właśnie tam zdecydowano się ulokować fabrykę. Decyzja zapadła we wrześniu 2006 r. Zakład produkcyjny stanął na terenie 35 tys. mkw.
Pierwszych pracowników Dell zatrudnił 16 maja 2007 r. Objęli stanowiska kierownicze i nadzorcze. Pierwszy notebook opuścił łódzką linię produkcyjną 20 listopada 2007. Pracowało wtedy w Dellu 500 osób. Obecnie jest ich około tysiąca, a do końca roku zatrudnienie ma wzrosnąć do 1,5 tysiąca. Docelowo firma chce zatrudnić w Łodzi aż 3 tysiące osób. Kolejny tysiąc miejsc pracy mają zapewnić poddostawcy i kontrahenci Della. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na 200 mln. euro.
Dell błyskawicznie zaczął współpracować z lokalną społecznością. Dwie szkoły z Widzewa otrzymały grant na zakup sprzętu komputerowego o łącznej wartości 35 tysięcy dolarów. Pracownicy Della sadzili także drzewa w parku leśnym na Lublinku.
Ważną dla Della inwestycją było wybudowanie drogi dojazdowej do fabryki. W pięć miesięcy powstało 5 km jezdni. W ubiegłym roku oddano drogę od ul. Tomaszowskiej. W tym roku jezdnia będzie wydłużona do ul. Rokicińskiej. Koszt budowy dróg to 140 mln. zł, z czego ponad 100 mln. zł ma dać Unia Europejska.
Marcin Bereszczyński
POLSKA Dziennik Łódzki