Komunikat po grudniowym posiedzeniu RPP (dokumentacja)

...

05.12. Warszawa (PAP) - Poniżej komunikat po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, które odbyło się w dniach 4-5 grudnia 2012 roku.

Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt proc. do poziomu:

- stopa referencyjna 4,25 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa 5,75 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa 2,75 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 4,50 proc. w skali rocznej

Napływające dane wskazują, że aktywność gospodarcza na świecie utrzymuje się na niskim poziomie. W Stanach Zjednoczonych w III kw. wzrost gospodarczy wprawdzie przyspieszył, jednak w strefie euro utrzymała się recesja. Równocześnie w największych gospodarkach wschodzących, aktywność gospodarcza kształtowała się na niskim - jak na te kraje - poziomie. Choć niska aktywność gospodarcza na świecie sprzyja obniżaniu się inflacji, to wcześniejsze wzrosty cen surowców i ich wciąż relatywnie wysoki poziom oddziałują w kierunku utrzymania się inflacji na podwyższonym poziomie w wielu krajach.

W ostatnich tygodniach awersja do ryzyka na światowych rynkach finansowych ustabilizowała się, a ceny surowców nieznacznie wzrosły.

W Polsce, dane o PKB w III kw. potwierdziły wyraźne spowolnienie aktywności gospodarczej. Pogłębił się spadek popytu krajowego, na który złożyło się obniżenie inwestycji oraz wyhamowanie wzrostu konsumpcji. Równocześnie wkład zmiany zapasów do wzrostu PKB pozostał ujemny. Głównym czynnikiem wzrostu PKB pozostał eksport netto, co było związane z dalszym spadkiem importu, przy wciąż dodatniej dynamice eksportu.

Napływające dane miesięczne, w tym utrzymująca się niska dynamika produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej, a także spadek produkcji budowlano-montażowej, wskazują na wciąż niską dynamikę aktywności na początku IV kw.

Osłabieniu koniunktury towarzyszy pogorszenie sytuacji na rynku pracy. W III kw. obniżyła się dynamika zatrudnienia w gospodarce, w tym w sektorze przedsiębiorstw. Jednocześnie wzrosła stopa bezrobocia. Spadek dynamiki zatrudnienia oraz wzrost bezrobocia przyczyniły się do wyhamowania wzrostu płac.

Równocześnie w ostatnich miesiącach dynamika akcji kredytowej dla gospodarstw domowych dalej osłabiała się, w tym nadal spadała wartość kredytów konsumpcyjnych oraz spowalniał wzrost kredytów dla przedsiębiorstw.

W październiku inflacja CPI obniżyła się i wyniosła 3,4 proc., pozostając jednak powyżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.). Jednocześnie w dalszym ciągu obniżała się większość miar inflacji bazowej oraz dynamika cen produkcji, co potwierdza osłabianie się presji popytowej i kosztowej w gospodarce. Obniżeniu inflacji towarzyszył spadek oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych.

W ocenie Rady, napływające dane potwierdzają wyraźne osłabienie koniunktury w Polsce, które prowadzi do ograniczenia presji płacowej i inflacyjnej. Równocześnie Rada ocenia, że dynamika PKB w najbliższych latach pozostanie umiarkowana, co stwarza ryzyko obniżenia się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w średnim okresie.

Biorąc to pod uwagę, Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP. Obniżenie stóp procentowych oddziałuje w kierunku zwiększenia aktywności gospodarczej i ogranicza ryzyko spadku inflacji poniżej celu w średnim okresie.

Jeśli napływające informacje będą potwierdzały trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia się presji inflacyjnej pozostanie ograniczone, Rada dokona dalszego złagodzenia polityki pieniężnej. (PAP)

nik/

Źródło artykułu:PAP
finansestopyrpp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)