Trwa ładowanie...
d29jpyz

Koncentracja bez zgody UOKiK może być kosztowna

Przedsiębiorcy, którzy dokonają koncentracji bez zgody prezesa UOKiK, mogą ponieść karę nawet do 10 proc. ubiegłorocznych przychodów - poinformował w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zaznaczył jednocześnie, że poziom wiedzy przedsiębiorców o prawie antymonopolowym jest wciąż niski.

d29jpyz
d29jpyz

Do koncentracji dochodzi wówczas, gdy poszczególni przedsiębiorcy tracą swą samodzielność gospodarczą na rzecz jednego wspólnego przedsiębiorstwa, m.in. przez połączenie kilku firm lub przejęcie kontroli.

Zgodnie z prawem, zamiar koncentracji firmy muszą zgłosić do prezesa UOKiK, jeśli osiągają łączny obrót na poziomie 1 mld euro w skali światowej lub 50 mln euro na terytorium Polski (w skali roku).

UOKiK przypomina, że należy uwzględnić nie tylko obrót przedsiębiorców biorących bezpośredni udział w koncentracji, ale także grup kapitałowych, do których należą.

Zgoda na koncentrację musi być wydana przez Urząd przed jej dokonaniem. W przeciwnym wypadku UOKiK może nałożyć na firmę karę finansową albo nakazać podział przedsiębiorcy lub sprzedaż części jego udziałów.

d29jpyz

Zgodnie z wynikami badań ARC Rynek i Opinia (przeprowadzonych na zlecenie UOKiK) o konieczności zgłoszenia zamiaru koncentracji wie tylko 1/3 przedsiębiorców reprezentujących najmniejsze firmy (34 proc.) i niemal połowa (48 proc.) będących przedstawicielami największych firm. Tylko co trzeci respondent wiedział, co decyduje o konieczności zgłoszenia zamiaru połączenia.

Ostatnio karę w wysokości 140 tys. zł prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel nałożyła na Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze i Samorząd Województwa Podkarpackiego, które bez jej zgody utworzyły spółkę Port Lotniczy "Rzeszów-Jasionka". Wniosek został złożony przez przedsiębiorców już po dokonaniu koncentracji.

d29jpyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29jpyz