Koncern ekologiczny

Południowy Koncern Energetyczny (PKE) chce stać się liderem branży w wykorzystywaniu unijnych funduszy. Dlatego planuje kolejne inwestycje ekologiczne.

13.02.2008 08:05

W połowie 2008 roku będzie gotowa trzecia nitka odsiarczania spalin w Elektrowni Jaworzno III. _ To jedno z najważniejszych przedsięwzięć spółki realizowanych w ramach dostosowania się do wprowadzanych przez Unię Europejską surowych norm ekologicznych _ - podkreśla rzecznik PKE Paweł Gniadek.

Inwestycja jest realizowana dzięki wsparciu z Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw na lata 2004-2006. Przypomnijmy, że PKE udało się pozyskać 50 mln zł dofinansowania. Przeznaczono je na wsparcie inwestycji w czterech elektrowniach: Jaworzno III, Łaziska, Łagisza i Siersza. W tym roku na terenie zakładu rozpoczęto również budowę nowego składowisko żużlu, które pozwoli zrezygnować z magazynowania rocznie 150,8 tys. ton odpadów w dzielnicy Mysłowic - Dziećkowicach.

Ale to nie koniec. W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej w Jaworznie kierujący koncernem Jan Kurp zapowiedział, że spółka będzie ubiegała się o kolejne miliony z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. _ Mamy nadzieję stać się liderem w wysokości pozyskanych funduszy wśród firm branży energetycznej. _

Należąca do grupy Tauron Polska Energia spółka PKE chce wspólnie z Zakładami Azotowymi Kędzierzyn wybudować nowy blok energetyczny z tzw. zeroemisyjną instalacją, dzięki której dwutlenek węgla nie jest emitowany do atmosfery. W całej Unii Europejskiej ma póki co powstać nieco ponad dziesięć takich zakładów. Jak poinformowali przedstawiciele PKE nowy blok miałby moc 150 megawatów elektrycznych i 100 cieplnych. Według wstępnych szacunków koszt inwestycji mógłby sięgnąć nawet 3 mln euro za każdy megawat. Projekt został już zgłoszony do Ministerstwa Gospodarki. Bez wsparcia rządu i Unii Europejskiej nie uda się go zrealizować.

PKE nie ogranicza swych planów do działań inwestycyjnych. _ Z pewnością będziemy aplikować o środki na projekty badawcze w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz szkoleniowe w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Ten ostatni przyczyni się do rozwoju potencjału i wiedzy pracowników koncernu _ - mówi prezes Kurp.

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko jest największym tego typu przedsięwzięciem w historii Unii. Pozwala na wnioskowanie o dofinansowanie cztero- czy nawet pięciokrotnie większe od otrzymanego w ramach środków na lata 2004-2006.

Krzysztof P. Bąk
POLSKA Dziennik Zachodni

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także