Trwa ładowanie...
d1o336w

Kończący się dzisiaj kwartał będzie na rynku złota najlepszy od 30 lat

Warszawa, 31.03.2016 (ISBnews/ Superfund TFI) - Ostatnie miesiące na rynku złota były wyjątkowo emocjonujące. Notowania tego kruszcu dynamicznie rosły zwłaszcza w styczniu i lutym - o ile jeszcze na początku bieżącego roku cena złota znajdowała się poniżej poziomu 1100 USD za uncję, to już 11 lutego wybiła się dynamicznie w górę, przekraczając poziom 1260 USD za uncję. Tegoroczny, dotychczasowy rekord został pobity podczas sesji z 11 marca, kiedy to w czasie trwania handlu cena złota przekroczyła na jakiś czas poziom 1280 USD za uncję.

Share
d1o336w

Druga połowa marca odznaczyła się już pogorszeniem nastrojów na tym rynku i zwróceniem się notowań złota na południe. Duży udział w tym miały wypowiedzi niektórych przedstawicieli Fed, sugerujące, że Rezerwa Federalna rozważa podniesienie stóp procentowych w USA w bieżącym roku i niewykluczony jest już nawet kwietniowy termin. Spadki jednak nie były duże w porównaniu do wcześniejszych zwyżek, co sprawiło, że kończący się dzisiaj kwartał będzie na rynku złota najlepszy od 30 lat.

W ostatnich dniach cena złota podskoczyła w górę, co znów było efektem wypowiedzi przedstawicieli Fed. Tym razem miały one wyjątkowo gołębi ton. Szefowa Rezerwy Federalnej, Janet Yellen, przypomniała, że sytuacja w globalnej gospodarce jest obecnie gorsza niż w grudniu, kiedy to przedstawiane były śmielsze plany dotyczące podwyżek stóp w USA w tym roku. W rezultacie, Fed ma być ostrożny w zacieśnianiu polityki monetarnej. Na podwyższone ryzyko w światowej wczoraj zwrócił uwagę szef Fed z Chicago, Charles Evans. Powiedział on, że właśnie ze względu na nie podwyżka stóp procentowych w USA już w kwietniu byłaby zaskakującym ruchem.

Dane makroekonomiczne z amerykańskiej gospodarki są ostatnio w miarę dobre, jednak to prawdopodobnie nie wystarczy, by Fed zdecydował się na rychłą podwyżkę stóp. Rezerwa Federalna podkreśla, że obserwuje sytuację w całej globalnej gospodarce i nie będzie się spieszyła z podwyżką stóp w obliczu słabej kondycji gospodarek w Europie czy Azji.

Paweł Grubiak - członek zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

(ISBnews/ Superfund TFI)

d1o336w

Podziel się opinią

Share
d1o336w
d1o336w