Kończy się czas na obowiązkowe zgłoszenie dla kilku milionów Polaków. Wielu nadal się nie wywiązało
Tylko do końca czerwca jest czas, aby dopełnić obowiązku i wziąć udział w spisie pieców i kominków. Musi to zrobić każdy właściciel nieruchomości bądź zarządca budynku, w którym jest piec, kominek lub pompa ciepła. I choć w ostatnich tygodniach widać duże przyspieszenie w składaniu dokumentów, to nadal musi to jeszcze zrobić około milion osób.
W poniedziałek Główny Urząd Nadzoru Budowlanego poinformował, że od 20 kwietnia do 1 czerwca do do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zgłoszonych zostało milion nowych deklaracji. Urząd komentuje, że to "duże przyspieszenie" w porównaniu z poprzednimi miesiącami. W CEEB jest już w tej chwili ponad 4,1 mln zgłoszeń.
Nowy obowiązek dla kilku milionów Polaków
W połowie marca urząd informował, że deklaracje złożyło 2,5 mln Polaków, czyli połowa spośród tych, którzy powinni to zrobić. W sumie więc obowiązek ten ma do spełnienia około pięciu milionów Polaków. Poniedziałkowe dane, mówiące o 4,1 mln deklaracji, pokazują, że jeszcze niemal milion osób musi zgłosić źródło ciepła.
Czasu jest coraz mniej, bo można to zrobić do końca czerwca, natomiast przyjmowanie deklaracji ruszyło już w lipcu 2021 roku. Warto podkreślić, że data końcowa 30 czerwca dotyczy tych źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca ubiegłego roku. Jeśli dom będzie miał nowe źródło ogrzewania i zostanie ono zainstalowane i uruchomione po 1 lipca 2021 r., wówczas zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
Grozi nam stagflacja. "Będzie trudniej o podwyżki"
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, która powstała na mocy noweli ustawy termomodernizacyjnej, ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. W tym ogólnokrajowym systemie są gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym.
Deklarację złożysz przez internet
Obowiązek złożenia deklaracji ma każdy właściciel nieruchomości bądź zarządca budynku, w którym jest piec, kominek lub pompa ciepła. Inaczej można dostać nawet 500 złotych grzywny. Dane, które są zbierane za pośrednictwem CEEB, mają być podstawą m.in. do realizacji programów wymiany starych kotłów grzewczych, polityki niskoemisyjnej i przyznawania funduszy na działania wpływające na poprawę jakości powietrza.
Deklarację można złożyć przez internet - na stronie www.gunb.gov.pl - albo w wersji papierowej. W tym drugim przypadku trzeba wydrukować formularz, który można pobrać z podanej wcześniej strony. Wypełniony formularz składamy osobiście lub wysyłamy tradycyjnym listem do urzędu miasta lub gminy - zgodnie z lokalizacją budynku.