Kondycja przedsiębiorstw pozostaje dobra; przewidywania pogarszają się - koniunktura NBP (opis)

12.07. Warszawa (PAP) - Sytuacja sektora przedsiębiorstw w II kw. 2012 r. pozostała dobra, ale w oczekiwaniach na III kw. wzrósł odsetek pesymistów - wynika z badań koniunktury NBP...

12.07.2012 | aktual.: 12.07.2012 14:53

12.07. Warszawa (PAP) - Sytuacja sektora przedsiębiorstw w II kw. 2012 r. pozostała dobra, ale w oczekiwaniach na III kw. wzrósł odsetek pesymistów - wynika z badań koniunktury NBP opublikowanych w czwartek.

"Sytuacja sektora przedsiębiorstw (w II kw. 2012 r. - PAP) pozostała dobra, niemniej wskaźnik oceny bieżącej nieznacznie spadł drugi kwartał z rzędu, a ankietowane przedsiębiorstwa częściej informowały o różnego rodzaju problemach. Po wzroście optymizmu prognoz na II kw., co można tłumaczyć oczekiwanym w tym okresie ożywieniem koniunktury w związku z organizacją mistrzostw Euro 2012, w oczekiwaniach na III kw. wzrósł odsetek pesymistów" - napisano w raporcie.

"Prawdopodobieństwo pojawienia się zjawisk o charakterze kryzysowym przedsiębiorstwa oceniają jednak jako umiarkowane, przy jednocześnie nierosnącej niepewności w odniesieniu do przyszłości, niemniej duża grupa firm spodziewa się pogorszenia koniunktury w kraju" - dodano.

Z raportu wynika, że wskaźnik ocen sytuacji bieżącej BOSE zmniejszył się w stosunku do poprzedniego kwartału o 0,8 pp., osiągając wartość niższą od zanotowanej przed rokiem, jak też poniżej swojej długookresowej średniej. Swoją sytuację za bardzo dobrą lub dobrą uznało 74,1 proc. firm, wobec 74,4 proc. w poprzednim kwartale.

Wskaźnik prognoz WPSE po korekcie sezonowej spadł (o 2,4 pp. kdk) do poziomu 6,7 punktu, tj. o 6 pp. mniej niż przed rokiem, i jednocześnie poniżej swojej długookresowej średniej.

"W podziale wg branż niewielką poprawę sytuacji zanotowało przetwórstwo przemysłowe oraz pozostałe usługi, niewielkie pogorszenie kondycji - handel, wyraźny spadek BOSE miał miejsce w budownictwie oraz energetyce i górnictwie" - zaznaczono w raporcie.

Z badania wynika, że prawdopodobieństwo wystąpienia kryzysu w Polsce ankietowani określają jako umiarkowane.

"Prawdopodobieństwo wystąpienia kryzysu w Polsce ankietowani określają jako umiarkowane. Takie zdanie ma 40 proc. firm w próbie. Kolejne 25 proc. firm nie przewiduje kryzysu, bądź ocenia tego rodzaju zagrożenie jako niskie. Natomiast już dziś dostrzega kryzys w swoim bezpośrednim otoczeniu ponad 11 proc. firm w próbie, a dalszych 22 proc. przedsiębiorstw uważa, że prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest wysokie" - napisano w raporcie.

POPYT, ZAMÓWIENIA I PRODUKCJA

"W II kw. br. odnotowano istotny spadek wskaźników prognoz popytu, zamówień i produkcji, a także wzrost bariery popytu. Uzyskane wyniki świadczą o tym, że przedsiębiorstwa spodziewają się w najbliższym kwartale wyraźnego spowolnienia koniunktury. Najgłębszego pogorszenia koniunktury można spodziewać się w budownictwie" - napisano w raporcie.

KURS WALUTOWY, EKSPORT, IMPORT

"W II kw. br. konkurencyjność cenowa i opłacalność polskiego eksportu wzrosła na skutek deprecjacji złotego. Równocześnie jednak odsetki przedsiębiorstw informujących o nieopłacalnym eksporcie oraz deklarujących kurs walutowy jako barierę rozwoju utrzymały się na podobnych poziomach jak przed kwartałem. Sytuacja eksporterów wciąż pozostaje dobra i pomimo spadku prognozowanego tempa podpisywania nowych umów eksportowych prognozy eksportu pozostają relatywnie wysokie i stabilne" - napisano w raporcie.

"Pomimo stosunkowo silnej deprecjacji złotego w II kw. 2012 r., zarówno średni udział nieopłacalnego eksportu w przychodach z eksportu, jak i odsetek eksporterów informujących o nieopłacalnym eksporcie nie uległy istotnym zmianom względem wartości obserwowanych w poprzednim kwartale. Odsetek eksporterów informujących o nieopłacalnym eksporcie jest zdecydowanie poniżej swojej długookresowej średniej, natomiast udział nieopłacalnego eksportu w przychodach z eksportu znajduje się na poziomie zbliżonym do historycznego minimum" - dodano.

"Odpowiedzi otwarte przedsiębiorstw wskazują, że sytuacja na rynku walutowym jest wciąż postrzegana przez wiele z nich jako niestabilna" - zaznaczono.

WYNAGRODZENIA

"Wzrost płac obejmie w III kw. br. mniej przedsiębiorstw oraz mniejszą część ogółu zatrudnionych niż w poprzednim kwartale. Odsetek przedsiębiorstw zamierzających zwiększyć wynagrodzenia kształtuje się nadal poniżej średniej dla lat 2005 - 2012. Również średnia wysokość planowanych podwyżek wynagrodzeń będzie nieco niższa niż w poprzednim kwartale" - napisano.

"Relacja pomiędzy wzrostem wynagrodzeń i wzrostem wydajności pracy poprawiła się w II kw. 2012 r., nadal zdecydowanie więcej przedsiębiorstw deklaruje szybciej rosnącą wydajność od płac niż nienadążanie zmian wydajności za tempem wzrostu wynagrodzeń. Presja płacowa osłabiła się w relacji do poprzedniego kwartału - w dalszym ciągu ponad 90 proc. przedsiębiorstw nie rejestruje wzrostu nacisków płacowych" - dodano.

"Potrzeba zatrudnienia nowych pracowników nie wiąże się, podobnie jak w poprzednich kwartałach, z koniecznością podwyższania wynagrodzeń" - zaznaczono.

CENY I MARŻE

"W III kw. 2012 r., drugi kwartał z rzędu, nastąpił spadek oczekiwań inflacyjnych przedsiębiorstw. Taki spadek dotyczy zarówno cen surowców i materiałów, jak i planowanej przez przedsiębiorstwa cen oferowanych produktów i usług. Spodziewane jest również zmniejszenie zasięgu podwyżek cen. Analogicznie, przewidywany wzrost cen towarów i usług CPI będzie, zdaniem przedsiębiorstw, w ciągu następnych 12 miesięcy niższy od oczekiwań z poprzedniego kwartału i z analogicznego okresu ubiegłego roku" - napisano.

"Deprecjacja złotego pozwoliła na wzrost marż na sprzedaży zagranicznej. Odnotowano dalszy spadek marż na sprzedaży krajowej" - dodano.

INWESTYCJE

"III kw. przyniósł kilka sygnałów mogących zapowiadać zmniejszenie się aktywności inwestycyjnej w badanej próbie przedsiębiorstw. Obniżył się i tak niski poziom wskaźnika nowych inwestycji. Pogorszyły się prognozy dotyczące wielkości planowanych w perspektywie kwartału nakładów na inwestycje (ujemne saldo prognoz wobec dodatniego w ub. kw.)" - napisano.

"Wzrósł udział inwestorów wstrzymujących się z realizacją inwestycji (najgorszy wynik od początku badania, tj. od III kw. 2010 r.). Spadł niski już wcześniej udział przedsiębiorstw będących w trakcie realizacji inwestycji (najniższy poziom w historii badania).

"Mimo wielu oznak spowolnienia aktywności inwestycyjnej, jakie przyniosły wyniki badania za III kw. br. przedsiębiorstwa nie sygnalizują natomiast zagrożeń dla realizacji już rozpoczętych inwestycji i ocena kontynuacji inwestycji pozostaje w próbie wysoka. Firmy zatem planowo kończą zadania, nie rozpoczynając na razie nowych" - napisano w raporcie.

ZATRUDNIENIE

"W III kw. br. prognozy zatrudnienia pogorszyły się w relacji do poprzedniego kwartału. Zwiększać zatrudnienie planują głównie firmy w bardzo dobrej sytuacji, oczekujące wzrostu produkcji, planujące wzrost eksportu bądź rozszerzenie realizowanych inwestycji, a także przedsiębiorstwa oceniające niepewność swojej przyszłej sytuacji ekonomicznej jako niską" - napisano.

ZAPASY

"Odnotowano pogorszenie stopnia dopasowania zapasów w relacji kwartalnej, przy niewielkiej poprawie w odniesieniu rocznym. Udział firm informujących o nieodpowiedniej wielkości zapasów wzrósł i zbliżył się do poziomu wieloletniej średniej. Do pogorszenia dopasowania zapasów w II kw. br. przyczynił się wzrost udziału przedsiębiorstw posiadających nadmierne zapasy" - napisano w raporcie.

"Problem z nadmiarem zapasów nasila się również w handlu, co także doprowadziło do pogorszenia się ocen dopasowania zapasów w tej sekcji. Słabsze prognozy popytu, zamówień i produkcji wskazują na możliwe dalsze pogorszenie się ocen zapasów w przedsiębiorstwach w najbliższym kwartale" - dodano.

WYKORZYSTANIE MOCY PRODUKCYJNYCH

"Pod koniec II kw. br. zanotowano spadek stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych po korekcie sezonowej. Spadek odczuwalny był zarówno w przemyśle, usługach, a w szczególności w budownictwie" - napisano.

KREDYT BANKOWY

"Wskaźnik prognoz zmian zadłużenia kredytowego pozostał na niskim ujemnym poziomie, wskazując na częstsze zainteresowanie przedsiębiorstw ograniczaniem zadłużenia niż jego zwiększaniem w najbliższej przyszłości. Jednak jeszcze w kolejnym kwartale można oczekiwać wzrostu zadłużenia, ze względu na dominację planów znaczących zwiększeń nad planami znaczących zmniejszeń zadłużenia kredytowego w bardzo wielu analizowanych klasach przedsiębiorstw" - napisano w raporcie.

"Zgodny z zapowiedziami komitetów kredytowych8 wzrost restrykcyjności polityki kredytowej banków komercyjnych przełożył się na spadek odsetka składanych wniosków kredytowych i wzrost udziału niezaakceptowanych wniosków" - dodano.

"W II kw. 2012 r. w sektorze przedsiębiorstw wzrósł odsetek firm bez problemów z płynnością oraz terminowo obsługujących zadłużenie handlowe. Natomiast zdolność sektora przedsiębiorstw do obsługi zadłużenia bankowego pogorszyła się, pozostając jednak na dobrym poziomie" - napisano.

Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w czerwcu 2012 r. na próbie 1185 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki. Dodatkowym źródłem informacji są wyniki Ankiety Rocznej NBP, przeprowadzonej w okresie kwiecień - maj br. na próbie 1151 podmiotów niefinansowych. (PAP)

fdu/ osz/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finansebankiyy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)