Trwa ładowanie...
dj9h524
IAR
plastikowe torebki

Koniec plastikowych torebek nie taki pewny

Nawet co trzeci trzydziestolatek mieszka z rodzicami. Nie mogą się usamodzielnić, bo nie stać ich na mieszkanie
Share
Koniec plastikowych torebek nie taki pewny
Źródło: PAP
dj9h524

Unijne rządy porozumiały się z europosłami w sprawie ograniczenia zużycia plastikowych toreb, ale kompromis nie podoba się Komisji Europejskiej. Bruksela ma poinformować, czy zawetuje uzgodnienia.

To Komisja Europejska przed kilkoma miesiącami ogłaszała, że idzie na wojnę z tymi, którzy zużywają za dużo plastikowych torebek. Argumentowała, że jednorazowe reklamówki długo się rozkładają ze szkodą dla środowiska. Bruksela zażądała od krajów członkowskich działań, ale pozostawiła im swobodę w decydowaniu jakie to będą działania.

Tymczasem europosłowie i przedstawiciele unijnych rządów zmienili projekt przepisów. Uznali, że potrzebne jest rygorystyczne podejście i zobowiązali kraje albo do wprowadzenia opłat za korzystanie z torebek w 2019 roku, albo wyznaczenie narodowego celu zmniejszenia zużycia torebek, średnio do 40 sztuk na osobę w 2025 roku.

- W ośmiu krajach brakuje danych co nie pozwala na wyznaczenie obowiązkowego celu redukcyjnego - skomentowała rzeczniczka komisji Natasha Bertaud.

Jeśli komisja, niezadowolona z tego co zrobiono z jej projektem przepisów, zdecyduje się na weto, wtedy kraje członkowskie będą musiały jednomyślnie je odrzucić, aby ocalić uzgodniony kompromis.

dj9h524

Podziel się opinią

Share
dj9h524
dj9h524