Trwa ładowanie...

Koniec spekulacji. Soboń: w tej chwili nie pracujemy nad waloryzacją 500 plus

– W tej chwili rząd nie pracuje nad waloryzacją 500 plus, raczej koncentrujemy się na osłonach, które są kluczowe dla najsłabszych w okresie wysokiej inflacji – powiedział w środę wiceminister finansów Artur Soboń. Po uwzględnieniu inflacji po sześciu latach realna wartość 500 plus spadła poniżej 390 zł. Rząd zakłada, że w drugiej połowie roku inflacja zacznie spadać.

Rząd nie planuje waloryzacji świadczenia 500 plus. "Koncentrujemy się na osłonach, które są kluczowe z punktu widzenia osób najsłabszych w okresie wysokiej inflacji" - zapowiedział Artur SobońRząd nie planuje waloryzacji świadczenia 500 plus. "Koncentrujemy się na osłonach, które są kluczowe z punktu widzenia osób najsłabszych w okresie wysokiej inflacji" - zapowiedział Artur SobońŹródło: East News, fot: Andrzej Iwanczuk/REPORTER
d46z53k

W Programie Pierwszym Polskiego Radia Soboń był pytany, czy będzie waloryzacja 500 plus.

Wiceszef MF podkreślił, że rząd cały czas kieruje nowe rozwiązania wspierające do rodziny, jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który uzupełnia program 500 plus.

W tej chwili nie pracujemy nad waloryzacją tego świadczenia. Raczej koncentrujemy się na osłonach, które są kluczowe z punktu widzenia osób najsłabszych w okresie wysokiej inflacji. To są różnego rodzaju dopłaty, prąd, węgiel, tarcze antyinflacyjne, nawozy. To są rzeczy, które są dzisiaj kluczowe – oznajmił Soboń.

d46z53k

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

500+ ma 5 lat, dotąd kosztował 145 mld zł. To dobrze wydane pieniądze?

Na pytanie, kiedy będzie szczyt inflacji, Soboń wskazał, że trudno dziś to z pełną odpowiedzialnością prognozować w momencie, gdy mamy wysoką inflację bazową, duży wzrost cen żywności i energii, zakręcony kurek z gazem i nadzwyczajne wydarzenia, bo "jesteśmy w szoku popandemicznym, surowcowym i wojennym".

My sami zakładamy inflację w drugiej połowie roku niższą niż w pierwszej połowie roku i wyraźnie niższą inflację już w roku przyszłym – poinformował Soboń.

d46z53k

W maju inflacja wyniosła 13,9 proc. rdr. Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła 8,5 proc. rdr.

Odkładasz dla dziecka 500+? Inflacja zjadła już 6 tys. zł

Minęło sześć lat od uruchomienia programu 500 plus. Jak wyliczyły Finanse WP, W tym czasie można było zaoszczędzić 36 tys. zł na każde dziecko. Niestety inflacja bardzo mocno podgryzła świadczenie. Straty z tytułu podwyżek cen można szacować na 6 tys. zł. W ciągu tych sześć lat przeciętny poziom cen w Polsce wzrósł o około 28 proc.

Po uwzględnieniu inflacji po sześciu latach realna wartość 500 plus spadła poniżej 390 zł. W uproszczeniu można powiedzieć, że w tej chwili za 500 zł można kupić tyle towarów i usług konsumpcyjnych, co za 389 zł w 2016 roku.

Jeśli rodzice na bieżąco wydają otrzymywane pieniądze, w mniejszym stopniu dotknie ich inflacja. Większe rozczarowanie jest przy odkładaniu 500 plus na kupkę z myślą o wykorzystaniu tych pieniędzy np. po ukończeniu przez dziecko osiemnastego roku życia.

Tak zebrana kwota na ten moment będzie imponująca. Przez 18 lat z odkładanych co miesiąc 500 zł można uzbierać 108 tys. zł. Jednak trzeba mieć świadomość, że realna wartość tej sumy w 2034 roku (2016+18) będzie dużo mniejsza.

d46z53k

Przez dotychczasowe sześć lat rodzice na jedno dziecko z programu 500 plus mogli otrzymać maksymalnie 36 tys. zł. Przy dwójce dzieci wychodzi więc 72 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d46z53k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46z53k