Trwa ładowanie...

Koniec z drożyzną masła? Ceny już nie rosną

Ceny masła od kilku tygodni szaleją. Już teraz za kostkę trzeba zapłacić sporo ponad 6 zł. Analitycy przewidują, że powoli zbliża się koniec drożyzny. Jedno jest pewne - więcej za masło płacić już nie powinniśmy.

Koniec z drożyzną masła? Ceny już nie rosnąŹródło: East News, fot: KAROL SEREWIS
d41pg71
d41pg71

- Są pierwsze sygnały wskazujące na to, że zbliża się kres drożyzny - tłumaczy Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.

- Z informacji Agencji Rynku Rolnego wynika, że początek lipca przyniósł zahamowanie wzrostowej tendencji na rynku masła. Krajowe ceny zbytu w pierwszym tygodniu lipca przestały iść w górę. Na razie zbyt wcześnie, by przesądzać, czy to zwiastun definitywnego końca maślanej drożyzny, ale z pewnością jest na to nadzieja - wyjaśnia Przasnyski.

Ceny w Polsce prawie najniższe w UE

Skąd problemy? Wszystko zaczyna się od mleka. To przecież główny surowiec do produkcji masła. - W skutek zniesienia w 2015 r. limitów produkcji mleka w Unii Europejskiej, ceny poszły mocno w dół, co z kolei spowodowało spadek opłacalności produkcji, a w konsekwencji jej ograniczenie. Niedobór mleka skutkował zmniejszeniem się produkcji masła w większości krajów Europy Zachodniej już w 2016 r., a tendencja ta utrzymuje się do dziś - wyjasnia Przasnyski.

d41pg71

- Od maja do końca czerwca ceny masła w portach Europy Zachodniej wzrosły z 5 tys. do 6,5 tys. dolarów za tonę, czyli o 30 proc. - wyjasnia analityk. Jak dodaje, masło w najwiekszych krajach europejskich w ciągu roku podrożało nawet o 100 proc. Takie zmiany nie mogły pozostać bez wpływu na Polskę.

- Niedobory mleka mają miejsce także w krajach Ameryki Południowej oraz w Nowej Zelandii, która jest głównym producentem mleka i masła na świecie - dodaje.

I przewiduje, że branża po ostatnich podwyżkach znów wróci do produkcji mleka. - W Polsce akurat nie mieliśmy do czynienia z tak dużymi problemami ani w produkcji mleka, ani masła, niemniej jednak wspomniane powiązania z rynkami światowymi przełożyły się także na sytuację na krajowym rynku - wyjaśnia.

d41pg71
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41pg71