Koniec z WIBOR-em. Wiadomo, kiedy nowy wskaźnik pojawi się w kredytach
Od stycznia 2023 roku w umowach kredytowych ma się pojawić nowy wskaźnik, który zastąpi dotychczasowy WIBOR - potwierdził w środę przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski. Zerwanie z WIBOR-em ogłosił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. To skutek gigantycznych podwyżek rat kredytów mieszkaniowych, spowodowanych rosnącymi stopami procentowymi.
- Zakładamy że ten wskaźnik zostanie przez GPW Benchmark wypracowany, zostanie rozpoczęta jego publikacja w takim terminie i z takim wyprzedzeniem, że będzie możliwe przejście na jego stosowanie w umowach kredytu hipotecznego od 1 stycznia - mówił w środę podczas kongresu Impact'22 Jacek Barszczewski.
- Wariantem bazowym, jak sądzę zarówno GPW Benchmark, jak i banków, jest to, że ten wskaźnik zacznie być opracowywany, a GPW Benchmark może rozpocząć jego publikację już w krótkim stosunkowo czasie - dodał.
Rząd chce skończyć z WIBOR-em
We wtorek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany dotyczące wskaźnika bazowego, na podstawie którego ustalane jest oprocentowanie kredytów mieszkaniowych. Obecnie takim wskaźnikiem jest WIBOR. Przy dużym i szybkim wzroście stóp procentowych, z którym mamy do czynienia w Polsce, raty takich kredytów bardzo wzrosły, co dla wielu Polaków jest ogromnym ciężarem.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
Co dalej z WIBOR i ratami kredytów? Wyjaśnia wiceprezes ZBP
- Wprowadzimy mechanizmy, które pomogą obywatelom w spłacie kredytów poprzez niższą wartość referencyjną. WIBOR zostanie zastąpiony nową stawką. Jeśli sektor bankowy jej nie wypracuje, to będzie to stawka overnight POLONIA liczona przez NBP - mówił we wtorek Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że nowy wskaźnik ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.
Podczas kongresu Impact'22 Jacek Barszczewski z KNF stwierdził, że stawka POLONIA pojawiła się, żeby wskazać rozwiązanie, które wejdzie w życie, jeżeli do zmiany wskaźnika nie dojdzie do końca tego roku.
- Wariantem bazowym jest ten nowy wskaźnik, opracowywany przez administratora zgodnie z regulacjami BMR i pod nadzorem KNF-u. POLONIA jest wariantem rezerwowym na wypadek, gdyby z jakichś względów to się nie powiodło. Jednak zakładamy, że to się powiedzie - mówił w środę Jastrzębski.
Stopy procentowe ciągle rosną
5 maja RPP zdecydowała o ósmej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Teraz główna stawka oprocentowania w NBP wynosi już 5,25 proc., a z zapowiedzi przewodniczącego RPP i prezesa NBP Adama Glapińskiego wynika, że w kolejnych miesiącach musimy być gotowi na następne podwyżki stóp.
Mateusz Morawiecki mówił w środę podczas kongresu Impact'22, że banki muszą rozumieć, że kredyt hipoteczny nie może być "kulą u nogi" kredytobiorców. Zaznaczył, że w interesie banków jest jak najmniejsza liczba klientów, którzy mają problem ze spłatą swoich zobowiązań.
Przypomniał, że rząd zaproponował rozwiązania, które mają pomóc kredytobiorcom: oprócz nowego wskaźnika, który ma zastąpić WIBOR, są to wakacje kredytowe i Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.