Koniec z winietami

Sejm w głosowaniu znowelizował
ustawę o drogach publicznych. Przewiduje ona zniesienie winiet i
wprowadzenie opłat dla ciężarówek i autobusów za przejazd
autostradami.

W głosowaniu wzięło udział 415 posłów; 265 poparło nowelizację ustawy, 149 było przeciw, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Pierwotna wersja projektu zakładała zniesienie winiet od 1 lipca 2008 r. Rząd po konsultacjach społecznych wycofał się z tej daty i wprowadził nowy termin - 30 czerwca 2011 roku. W tym samym roku zostanie również wprowadzony system opłat elektronicznych.

Wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz powiedział w Sejmie, że zniesienie winiet w 2008 r. i wprowadzenie opłat elektronicznych było zbyt radykalnym rozwiązaniem i branża przewozów ciężarowych nie byłaby w stanie tego znieść. Dodał, że w wyniku rozmów z przewoźnikami udało się podwyższyć cenę winiety z 800 euro na 1100 euro. Jego zdaniem dzięki temu zamyka się finansowanie rekompensat z Krajowego Funduszu Drogowego.

Klub Platformy Obywatelskiej zgłosił do projektu osiem poprawek, które zostały przyjęte przez Sejm. Dotyczyły m.in. określenia maksymalnych stawek opłaty elektronicznej oraz opłaty za przejazd autostradą nie była wyższa, niż 2 zł (w projekcie rządowym było to 2,5 zł) po 30 czerwca 2011 r., podniesienia wysokości kar pieniężnych i maksymalnej opłaty za winietę dla samochodów pow. 12 ton do 1800 euro rocznie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)