Trwa ładowanie...

Koniec zatrudniania krewnych w administracji

Rząd wypowiada walkę nepotyzmowi w urzędach i spółkach należących do Skarbu Państwa. Kancelaria Premiera przygotowała ustawę skupiającą w sobie wszystkie przepisy antykorupcyjne.

Koniec zatrudniania krewnych w administracjiŹródło: Jupiterimages
d1jk4j0
d1jk4j0

Celem twórców ustawy jest zapobieganie nieprawidłowościom w instytucjach publicznych. Jak informuje "Rzeczpospolita" ustawa ma zawierać listę zakazów skierowanych do osób zatrudnionych w sektorze publicznym. Choć już teraz funkcjonują przepisy antykorupcyjne, to ustawa znacznie poszerza ich zakres. Główne założenia to zakaz prowadzenia biznesów w spółkach i własnych firm przez pracowników administracji publicznej. Zabronione będzie powoływanie się na funkcję czy urząd w celu nabycia towaru po niższej od pozostałych cenie.

Ważnym zapisem będzie wydłużenie z roku do trzech lat okresu karencji. Oznacza to, że urzędnik wcześniej zatrudniony w administracji przez trzy lata nie będzie mógł być zatrudniony w firmie, w której sprawach wydawał decyzje. Zakazane będzie również przyjmowanie świadczeń majątkowych poniżej ich wartości, tzw. dowodów wdzięczności. Za podobne wykroczenie nowa ustawa przewiduje od 10-50 tys. złotych kary.

Ustawa zakłada również ograniczenie możliwości zasiadania funkcjonariusza publicznego we władzach co najwyżej jednej spółki. Dotyczy to zarówno spółek Skarbu Państwa, jak i spółek samorządowych.

Nowe regulacje zaczną obowiązywać także w obszarze oświadczeń majątkowych. Proponowane jest ujednolicenie ich wzorów. Należałoby je składać z chwilą zatrudnienia w sektorze publicznym, później co roku, a także po zakończeniu pracy. Nie wszystkie informacje tak jak dziś byłyby publikowane i powszechnie dostępne.
Nadal będzie wgląd do oświadczeń osób zajmujących czołowe stanowiska państwowe, posłów, szefów samorządów i radnych. Pozostałe będą udostępniane jedynie na uzasadniony wniosek urzędom antykorupcyjnym i dziennikarzom.

Ważnym elementem nowych przepisów będzie obowiązek złożenia oświadczenia o zatrudnieniu w administracji osób spokrewnionych. Dotyczyć to będzie zarówno małżonka, dzieci, ale nawet teściów i wnuków.

d1jk4j0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jk4j0