Konsolidacja przy maksimach

Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, ale skala ruchu mieściła się w obrębie piątkowej zwyżki, w związku z czym sesja nie zmieniła obrazu technicznego indeksów.

08.12.2009 | aktual.: 08.12.2009 09:46

Cały czas mamy do czynienia z tendencją wzrostową, a indeksy przebywają w rejonie swoich średnioterminowych maksimów. Najbliższe opory dla WIG-20 wytyczają poziomy 2443 oraz piątkowy wierzchołek na 2453 pkt. W przypadku ich przebicia będę liczył na test 2462 lub też 2482 pkt. W przypadku silniejszego wzrostu podaż winna ujawnić się na 2550 pkt, który wynika z równości fal wzrostowych lub też 2600 pkt., który wynika z 50% zniesienia spadku (S&P500 próbuje sforsować odpowiednik tego oporu, ale na razie bez skutku).

Najbliższe wsparcie znajduje się 2423 pkt., a jego przebicie będzie sugerowało test wczorajszego minimum na 2410 oraz niewiele niżej leżącego poziomu 2408 pkt. Ten ostatni poziom jest naturalnym wsparciem wynikającym z minimum fali czwartej niższego rzędu i dopóki ten poziom nie jest przełamany spadek należy traktować jako korektę ostatniej zwyżki. W razie jego przełamania popyt winien pojawić się na 2401 lub też w zakresie 2375-77 pkt. Dopiero przełamanie tego ostatnie zakresu będzie wskazywało na słabość strony popytowej, co z kolei winno przełożyć się na test 2356 lub też 2333 pkt.

Wczorajsza sesja niczym w zasadzie nie zaskoczyła, bo z perspektywą korekty trzeba się było liczyć, zważywszy na umocnienie dolara na przełomie weekendu. Mam wrażenie, iż kupujący winni podjąć próbę ataku na szczyt, co wynika głównie z faktu, iż WIG również winien potwierdzić trend wzrostowy. Co prawda 41200 pkt., jest dość silny opór i tam może pojawia się presja ze strony sprzedających, ale jak widać na wykresach przewagę mają kupujący, a wszelkie inicjatywy sprzedających są dość płytkie, a niższe poziomy cenowe są wykorzystywane do zakupów. Na wykresach największych spółek, najbardziej obiecująco wyglądają spółki, które w ostatnich tygodniach czy miesiącach odnotowały zauważalne korekty 20% i więcej, a teraz pieczołowicie papiery te nadrabiają zaległości. W tym gronie znajdują się walory Agory, Assecco Poland, Getinu oraz GTC. Problem z tymi spółkami jest taki, iż one nie mają takiego udziału w indeksach, by zapewnić dalsze silne wzrosty. Najsłabszym papierem z WIG-20 pozostaje Cyfrowy Polsat, który
sukcesywnie zbliża się do swoich minimów.

Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/23512/20091208_biuletyn.pdf )

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)