Kontrakt menedżerski nie pozbawia prawa do ryczałtu ewidencjonowanego
Przedsiębiorca może płacić ryczałt od przychodów, mimo że dodatkowo podpisał kontrakt menedżerski. Rozlicza go według skali podatkowej.
14.07.2008 06:51
Dzieje się tak, bo przychody ze świadczenia usług na podstawie kontraktu menedżerskiego kwalifikowane są dla celów podatkowych do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, a nie do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
_ Mam działalność gospodarczą. Świadczę usługi opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym. Teraz podpisałem z jedną z firm kontrakt menedżerski. Czy będę mógł nadal płacić ryczałt od przychodów z działalności, czy też wszystkie zarobione pieniądze będę musiał opodatkować na zasadach ogólnych? _ - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Tego rodzaju wątpliwości mogą pojawiać się u przedsiębiorców z uwagi na treść przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Art. 8 tej ustawy mówi, że opodatkowania w formie ryczałtu nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody ze świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy. Wymienia on m.in. usługi zarządzania. Założenie to jest jednak w tym wypadku błędne, co potwierdzają również organy podatkowe, m.in. Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie w interpretacji z 28 lutego 2007 r. (IUS.DO/415/24/MC/ 07).
Decyduje rodzaj przychodu
Sytuacja była podobna do opisanej w pytaniu. Podatnik pytał, czy możliwe jest opodatkowanie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym przy jednoczesnym świadczeniu usług na podstawie kontraktu menedżerskiego?
Prowadził działalność w zakresie usług ogólnobudowlanych i płacił od tych przychodów ryczałt. Świadczył też dla przedsiębiorstwa budowlanego usługi na podstawie kontraktu menedżerskiego. Sądził, że z uwagi na treść załącznika nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie będzie mógł od przychodów z usług ogólnobudowlanych płacić ryczałtu.
Urząd stwierdził jednak, że podatnik świadczy usługi menedżerskie (czyli zarządzania) w ramach kontraktu. Takie przychody, na podstawie art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT)
są kwalifikowane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, a nie do przychodów z działalności gospodarczej.
Wykonywanie usług menedżerskich na podstawie kontraktu menedżerskiego nie wyłącza możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia usług budowlanych w ramach działalności gospodarczej" = czytamy w odpowiedzi urzędu skarbowego.
Działalność gospodarcza...
Art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym definiujący pozarolniczą działalność gospodarczą odwołuje się do ustawy o PIT. Z kolei art. 5a pkt 6 ustawy o PIT mówi, że jest nią działalność zarobkowa:
- wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
- polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
- polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9.
Art. 10 ust. 1 pkt 2 wymienia przychody z działalności wykonywanej osobiście. Uważa się za nie, na podstawie art. 13 pkt 9 ustawy o PIT, przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej (z wyjątkiem przychodów otrzymy- wanych przez osoby, niezależnie od sposobu powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych). Nie każdy zatem rodzaj działalności jest pozarolniczą działalnością gospodarczą. Zalicza się bowiem do niej tylko te przychody, które nie są kwalifikowane do przychodów z innych źródeł.
...i wykonywana osobiście
We wspomnianej wcześniej interpretacji Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie czytamy: "wyodrębnienie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście przychodów z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze = przy jednoczesnym zdefiniowaniu na użytek tej ustawy pojęcia pozarolniczej działalności gospodarczej - nie pozostawia wątpliwości, że źródłem tych przychodów nie jest pozarolnicza działalność gospodarcza, lecz zawsze działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy. Tym samym przychody uzyskane z tych tytułów stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście nawet, jeżeli tego rodzaju umowy zawierane są w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej".
Podobne wnioski wynikają również z interpretacji Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów z 7 listopada 2006 r. (1438/ DF2/415-194/278/06/AZ). Czytamy w niej, że „przychody wynikające z kontraktu menedżerskiego (...) stanowią zawsze przychody z działalności wykonywanej osobiście, niezależnie od tego, czy są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy też nie”. Potwierdziły to również m.in. Izba Skarbowa w Opolu w interpretacji z 25 października 2006 r. (PF-I/4180-0019/ 06/KK) oraz Urząd Skarbowy w Hrubieszowie (interpretacja z 19 lipca 2006 r., PB/415? 5/ 06).
Zarządzanie nie przeszkadza
Skoro przychody uzyskane ze świadczenia usług na podstawie kontraktu menedżerskiego kwalifikowane są do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, a nie do pozarolniczej działalności gospodarczej, nie będą miały do nich zastosowania przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Tym samym rodzaj wykonywanych przez podatnika usług w ramach kontraktu menedżerskiego nie ma wpływu na możliwość opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym przychodów ze świadczonych przez niego usług w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zaliczki pobierze płatnik
Uzyskane przez podatnika przychody z kontraktu menedżerskiego będą opodatkowane na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, co potwierdził również minister finansów w piśmie z 16 stycznia 2003 r. (PB2/MK-033-038-177/03).
Zaliczki na podatek pobierała będzie firma, z którą podatnik podpisał kontrakt. Wynika to z przepisów ustawy o PIT. Jej art. 41 ust. 1 mówi, że osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1 z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 9 (a więc kontraktu menedżerskiego), są obowiązane jako płatnicy pobrać zaliczki na podatek dochodowy. Potrącają je w wysokości 19 proc. należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów (w wysokości określonej w art. 22 ust. 9) oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b. Zaliczkę tę zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Płatnicy przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do 20 dnia miesiąca następnego po tym, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Prawidłowość takiego postępowania potwierdziła Izba Skarbowa w Opolu we wspomnianej wcześniej interpretacji. Czytamy w niej: "przychody uzyskiwane na podstawie kontraktu menedżerskiego są traktowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście (...) i jako takie winny być obowiązkowo opodatkowane za pośrednictwem płatnika, na zasadach określonych w art. 41 i art. 42 ustawy".
Zdaniem eksperta
Marek Kolibski
doradca podatkowy w Kancelarii Podatkowej Ożóg i Wspólnicy
Podatnik będzie mógł nadal płacić ryczałt od przychodów z działalności gospodarczej. Natomiast dochody z kontraktu menedżerskiego powinien zaś opodatkować według zasad ogólnych właściwych dla źródła przychodów, jakim jest działalność wykonywana osobiście, a nie pozarolnicza działalność gospodarcza. Wynika to z tego, że definicja przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz definicja przychodów z działalności wykonywanej osobiście wyłączają możliwość kwalifikacji kontraktu menedżerskiego do tych pierwszych. Tym samym dochody z takiej umowy są opodatkowane na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej. Osiąganie takich dochodów nie wyłącza jednak jednoczesnego korzystania z ryczałtu dla określonych rodzajów pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zdaniem eksperta Andrzej Taudul
doradca podatkowy prowadzący własną kancelarię
Kontrakt menedżerski nie jest w świetle ustawy o PIT działalnością gospodarczą. Jest to tylko umowa cywilnoprawna, rozliczana na zasadach określonych w art. 13 pkt 9 ustawy o PIT. Nie ma zatem ryzyka, jeśli chodzi o utratę prawa do korzystania z ryczałtu ewidencjonowanego. Skoro skutki podatkowe umów menedżerskich, niezależnie od formy ich świadczenia, są rozumiane na gruncie ustawy o PIT tak jak dla usług wykonywanych osobiście, nie ma podstaw, aby miały one powodować problemy przy korzystaniu z ryczałtu ewidencjonowanego
Anna Wojda
Rzeczpospolita