Trwa ładowanie...
db2i7au

Kontrakt Terytorialny dla woj. mazowieckiego podpisany (opis)

Budowa 11 stacji metra, obwodnicy śródmiejskiej, nowych odcinków sieci tramwajowych to m.in. inwestycje, które znalazły się w podpisanym we wtorek Kontrakcie Terytorialnym dla woj. mazowieckiego. Projekty uwzględnione w dokumencie szacuje się na ponad 49 mld zł.

Share
db2i7au

"Kontrakt zawiera 139 strategicznych inwestycji. Najważniejszą inwestycją dla mieszkańców Warszawy jest niewątpliwie południowa obwodnica miasta. Kontrakt to także projekty dotyczące transportu miejskiego, m.in związane z II linią metra, zakupem taboru miejskiego. Zyska też kultura, edukacja i nauka" - podkreśliła szefowa rządu Ewa Kopacz podczas uroczystości podpisania kontraktu dla Mazowsza.

"Szacujemy, że zaangażowane środki - publiczne i europejskie - na działania z zakresu polityki rozwoju w województwie mazowieckim mogą osiągnąć poziom powyżej 49 mld zł" - dodała.

Premier zauważyła, że inwestycje zapisane w kontrakcie dotyczą nie tylko Warszawy, ale również innych obszarów woj. mazowieckiego. "Zyska całe Mazowsze" - zaznaczyła.

db2i7au

Szefowa rządu mówiła m.in. o kolejnym odcinku drogi S7 i brakujących odcinkach drogi ekspresowej S8, od granicy z województwem łódzkim do Warszawy i do granicy woj. podlaskiego. "Powstanie również ekspresowe połączenie od Warszawy aż do Lublina, którego obwodnica w październiku 2014 r. została już oddana do ruchu. W kontakcie ujęliśmy też budowę obwodnic Góry Kalwarii, Płocka, Gąbina, Sierpca, Grodziska Mazowieckiego" - wyliczała Kopacz.

Dodała, że inwestycje będą dotyczyły też mazowieckiej kolei. Na nowe zmodernizowane pociągi będą mogły liczyć zarówno Szybka Kolej Miejska, jak i Koleje Mazowieckie. Obie spółki otrzymają też wsparcie na inwestycje związane z zapleczem technicznym.

"Nie mogło też zabraknąć inwestycji w służbę zdrowia. Mam tu na myśli nowe szpitalne oddziały ratunkowe w takich miejscowościach, jak Sokołów Podlaski, Lipsko, czy Grójec" - zapowiedziała Kopacz.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała ponadto, że w kontrakcie znalazły się przedsięwzięcia, których celem jest podnoszenie efektywności energetycznej. Chodzi o termomodernizację budynków i obniżanie emisji CO2. Ich wartość to 170 mln zł. Podpisany we wtorek dokument przewiduje też budowę Elektrociepłowni Pruszków.

db2i7au

Kontrakt - jak podkreśliła prezydent Warszawy - przewiduję również przebudowę kompleksu Sinfonii Varsovii, a także utworzenie Laboratorium Edukacyjnego, które ma być uzupełnieniem działalności Centrum Nauki Kopernik w stolicy.

Marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik mówił, że kontrakt jest "istotny krokiem w rozwoju województwa mazowieckiego". Ocenił, że współdziałanie władz stolicy z władzami regionu gwarantują rozwój całemu województwu.

Sztandarowym przedsięwzięciem dla stolicy ma być budowa 11 stacji metra, tak, by usprawnić komunikacyjnie obszar od ul. Powstańców Śląskich na Bemowie w kierunku Targówka. Ma to kosztować ok. 8 mld zł.

Pieniądze unijne trafią też na budowę ścieżek rowerowych i parkingów. Istotne dla stolicy będą również inwestycje tramwajowe, w tym zakup nowego taboru.

db2i7au

Kontrakty Terytorialne to umowy zawierane pomiędzy rządem a samorządem województwa ws. finansowania kluczowych inwestycji w regionach w latach 2014-2020. Będą one współfinansowane z pieniędzy unijnych oraz środków krajowych. Do tej pory podpisano kontrakty dla 13 województw.

Obok kontraktu ważnym dokumentem dla Mazowsza jest Regionalny Program Operacyjny, który jest w fazie końcowych negocjacji z Komisją Europejską. Od jego ostatecznego kształtu zależy realizacja inwestycji, w tym również kolejowych, ujętych w kontrakcie.

db2i7au

Podziel się opinią

Share
db2i7au
db2i7au