Trwa ładowanie...
d3crzy9

Kopacz: nadzór nad SKOK przyszedł zbyt późno, bo był opóźniany (opis)

Obecnie nie jest problemem, kto brał kredyty w SKOK, ale to, dlaczego pewna grupa ludzi nie chciała nadzoru nad tymi instytucjami - podkreśliła premier Ewa Kopacz podczas wtorkowej konferencji. Jak dodała, nadzór nad tymi instytucjami przyszedł zbyt późno.

Share
d3crzy9

Podczas konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu dziennikarze pytali Kopacz o doniesienia medialne dotyczące jej historii kredytowej w SKOK. Premier przyznała, że "kilka lat temu zaufała tej instytucji", podobnie jak kilka dziesiątków tysięcy Polaków.

"Problem nie polega jednak na tym, aby dzisiaj dopytywać tych, którzy kiedyś brali tam kredyty, bo ci ludzie, podobnie jak ja - a ja podobnie jak dziesiątki tysięcy Polaków, ufając tej instytucji - tam właśnie wzięłam kredyt" - zaznaczyła szefowa rządu. "Mało tego, byli również tacy, którzy tam zdeponowali swoje oszczędności" - dodała.

Kopacz podkreśliła, że obecnie problemem jest "grupa tych ludzi, którzy nie chcieli, z politycznego niekiedy punktu widzenia, nadzoru nad tymi instytucjami".

d3crzy9

Jak powiedziała, blisko 3 mld 300 mln zł zostało przetransferowanych z funduszu gwarantowanego, dla tych, którzy "w sytuacji upadłości nie dostaliby złotówki".

"Nadzór, który był wprowadzony nad tymi instytucjami, przyszedł zbyt późno. Pytanie jest, dlaczego opóźniano ten nadzór, dlaczego byli tacy, którzy nieodpowiedzialnie zarządzali tymi SKOK, dlaczego pozbawili zaufania tych ludzi, którzy chętnie przychodzili do tych SKOK i brali kredyty" - podkreśliła Kopacz.

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK) stały się jednym z głównych tematów politycznego sporu. PO wskazuje na patologie w kasach, wykazane w raportach Komisji Nadzoru Finansowego. Z kolei PiS uważa, że temat jest instrumentalnie wykorzystywany w kampanii wyborczej.

We wtorek po południu odbędzie się pierwsze posiedzenie sejmowej podkomisji ds. SKOK, której tematem jest jak realizowane były ustawy o SKOK.

d3crzy9

Podkomisja ma spotykać się regularnie do końca kadencji Sejmu, a prace zakończyć przyjęciem raportu, w którym być może znajdą się także rekomendacje dotyczące ewentualnych zmian prawnych w ustawach dotyczących SKOK.

Powołanie podkomisji to pokłosie środowego, prawie dziewięciogodzinnego zamkniętego posiedzenia sejmowej komisji finansów. Komisja wysłuchała informacji m.in. KNF, ABW i prokuratury na temat sytuacji w SKOK. Szefowa komisji finansów Krystyna Skowrońska (PO) nie chciała - ze względu na utajniony charakter spotkania - zdradzać żadnych szczegółów dotyczących jego przebiegu; powiedziała tylko, że pojawiły się głosy mówiące o potrzebie powołania specjalnej podkomisji, która zajmie się tematem SKOK.

d3crzy9

Podziel się opinią

Share
d3crzy9
d3crzy9