Trwa ładowanie...
d30t98q

Kopex chce zredukować poziom długu netto do EBITDA do ok.3,4-3,6x na koniec roku

Warszawa, 25.02.2016 (ISBnews) - Kopex chce pod koniec roku osiągnąć "konserwatywny" poziom długu netto do EBITDA, w granicach 3,4-3,6x. Spółka będzie też rozmawiać z bankami na temat podniesienia poziomu tego wskaźnika w kowenantach i o planowanych działaniach oszczędnościowych, poinformował wiceprezes i dyrektor ds. finansowych Krzysztof Zawadzki.

Share
d30t98q

"Zakładamy, że na koniec tego roku nastąpi spadek tego wskaźnika do poziomu konserwatywnego? - powiedział Zawadzki podczas konferencji prasowej.

Na koniec 2015 r. wskaźnik długu netto do EBITDA Grupy Kopex wynosił 6,8x. W kowenantach zapisano natomiast wskaźnik 3x, jednak w definicji EBITDA nie uwzględniono odpisów na aktywa finansowe.

Wiceprezes wskazał, że obecnie Kopex nie wykorzystuje w pełni limitu długu, który wynosi 780 mln zł, jednak wskaźnik jest wysoki ze względu na niski poziom EBITDA.

?Gdybym założył, że na koniec roku wskaźnik wyniesie 3,6x, to bym musiał generować 152 mln zł oczyszczonej EBITDA. Różnica 70 mln zł to nie jest naprawdę dużo. Nie widzę dużego zagrożenia, żeby ten poziom wskaźnika osiągnąć? - powiedział

d30t98q

Dodał jednak, że na dziś nie wiadomo, czy poziom na koniec roku wyniesie 3,6x, czy też np. 3,4x lub 3,5x.

Kopex będzie prowadzić rozmowy z bankami, w tym o możliwości obniżenia wskaźnika długu netto do EBITDA i o planach oszczędności w grupie.

?Na pewno będziemy rozmawiać o podwyższeniu wskaźnika, 3,5x to jest poziom rynkowy? - powiedział Zawadzki.

Dodał, że banki prawdopodobnie będą oczekiwać przedstawienia im w kwietniu programu naprawczego na ten rok, jak również założeń do poprawy konkurencyjności przez spółkę.

Podstawową działalnością Grupy Kopex jest produkcja maszyn i urządzeń oraz działalność handlowo-usługowa dla firm przemysłu wydobywczego na całym świecie.

(ISBnews)

d30t98q

Podziel się opinią

Share
d30t98q
d30t98q