Korekta, ale którego wzrostu? - komentarz poranny
Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a strona podażowa przeważała w zasadzie przez całą sesję. Zamknięcie nastąpiło na dziennych minimach, co zapewnia negatywną wymowę sesji.
href="http://finanse.wp.pl/isin,PL9999999987,notowania-podsumowanie.html">WIG20WIG20 (Zobacz notowania indeksu ») na otwarciu wyznaczył dzienne maksimum na 2520, a w kolejnych godzinach sukcesywnie pogłębiał spadek. Kupujący podjęli próbę zatrzymania spadku w rejonie wsparcia na 2491, ale skala odbicia była ograniczona, a kolejna fala podażowa sprawiła, iż wsparcie zostało przełamane.
W krótkim terminie poziom ten miał istotne znaczenie, a jego przebicie wymusza zmianę oznaczeń. W takim układzie wzrost od 2469 jest typową strukturą korekcyjną, co z kolei zapowiada pogłębienie spadku poniżej minimum na 2469.
Ustalone w poprzednim tygodniu prawa do dywidendy na href="http://finanse.wp.pl/isin,PLPZU0000011,notowania-podsumowanie.html">PZUPZU (Zobacz notowania spółki ») i href="http://finanse.wp.pl/isin,PLPKO0000016,notowania-podsumowanie.html">PKO BPPKO BP (Zobacz notowania spółki ») zaburzają nieco obraz, gdyż indeksy, które są oczyszczone o wpływ tego czynnika (WIG i WIG-20 TR) zdołały poprawić nie tylko maksima z 8 września, ale również szczyty z listopada 2013. WIG-20 niestety dotarł jedynie 2544, a przebicie 2491 wskazuje, iż zwyżka jest typowym korekcyjnym zygzakiem.
W takim wypadku należałoby się liczyć z perspektywą pogłębienia korekty do 2455 lub też 2406. Patrząc jednak na WIG-20 TR to trzeba powiedzieć, iż ruch wygląda inaczej, a cały wzrost od 8 sierpnia przyjął wzór kompletnego impulsu. Przy taki założeniu obserwowany obecnie spadek winien korygować cały wzrost. Pytaniem pozostaje, czy wieńczy on całą zwyżkę zainicjowaną w maju 2012 czy też obecna korekta będzie obejmowała jedynie ostatni wzrost, a w kolejnych tygodniach wzrost będzie kontynuowany.
Wykres WIG-20 TR w dłuższym terminie nie jest klarowny, gdyż fale zachodzą na siebie. Podejrzewam, że zwyżka od 2012 może przybierać wzór klina zwyżkującego, ale zapewne najbliższe sesje nie dostarczą jednoznacznych odpowiedzi w długiej perspektywie. W krótkim terminie prawdopodobnie należy liczyć z pogłębieniem korekty, ale pytaniem czy kupować. Zakładam, iż w dłuższym terminie wzrost nie jest zakończony, w związku z czym ryzykowałbym kupno.
Najbliższy opór dla WIG-20 to 2500, a w razie jego przełamania będę oczekiwał na test 2515 lub też 2522. Kluczowy to 2544.
Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/33814/dmbzwbk-20140924_bp.pdf )
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |