Korekta na rynku byka urealnia się
Początek czwartkowej sesji na GPW przebiegał pod dyktando sprzedających. WIG20 startował co prawda od niewielkich minusów, ale po 10:00 tracił już ponad 1,5% do odniesienia. Na warszawskim parkiecie panowały wyjątkowo złe nastroje, wyprzedawano przede wszystkim akcje dużych banków (Pekao ostatecznie -2%, PKO BP -3,7%, BRE -2,9%, BZWBK -4,4%), jednych z głównych beneficjentów ostatnich wzrostów.
Spadki nie nabrały większego tempa chyba tylko dzięki panującym na zachodnioeuropejskich giełdach umiarkowanym nastrojom. Jeszcze przed południem napór podaży osłabł i kupujący zdołali odrobić część strat.
Jak się później okazało był to tylko chwilowy przystanek przed dalszymi spadkami. Konsolidacja na rynku trwała do otwarcia indeksów amerykańskich, gdy te o 15:30 wystartowały od ponad jednoprocentowych minusów, wyprzedaż powróciła na GPW. W rezultacie WIG20 zamknął się -1,8%, przy obrocie 1,3 mld PLN. Wyprzedaż na rynku akcji nadal się koreluje z zachowaniem złotego, który od trzech dni tanieje w stosunku do dolara, jednocześnie realizując techniczną korektę zwyżek z ostatnich dwóch tygodni.
Czwartkowa sesja zgodnie z oczekiwaniami przyniosła pogłębienie korekty spadkowej. Indeks szerokiego rynku stracił 1,6% przy obrotach sięgających na zamknięciu 1,58 mld zł. Inwestorzy wyraźnie zmienili nastawienie, czego efektem było wygenerowanie na otwarciu luki bessy, która w najbliższym czasie stanowić będzie mocną barierę dla popytu. Na wykresie dziennym indeksu pojawiła się druga z rzędu czarna świeca marubozu, podkreślająca siłę sprzedających. Analizowane wskaźniki, po wczorajszej sesji utwierdziły spadki, a wygenerowane sygnały sprzedaży nabrały wiarygodności.
Dodatkowo ADX ponownie zawrócił na południe, wskazując słabość poprzedniego ruchu wzrostowego i napędzając wzrost oczekiwań krótkiej strony rynku. Dzisiejsze notowania mogą rozpocząć się od lekkiego odreagowania w górę, chociaż dalsza część sesji będzie uzależniona od chęci kupujących do pokonania najbliższego oporu, który aktualnie znajduje się w okolicach połowy wczorajszej czarnej świecy.
BM Banku BPH